08.08.2023
Dziesmu svētku materiāli Valkas bibliotēkas novadpētniecības krājumā

Dziesmu svētku simtpiecdesmitgades zīmē – Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā no 26. jūnija līdz 31. augustam izstādē “Valcēnieši Dziesmu svētkos” skatāmi materiāli par Valkas novada koru dziedāšanas tradīcijām laikrakstu lappusēs un fotomateriālos sākot jau no 1958. gada. Īpaša vieta izstādē atvēlēta Valkas kultūras nama jauktā kora “Tālava” dziesmotajiem gadiem un kora leģendārajam diriģentam Tālivaldim Bērziņam (1918-2009), kuram šajā gadā bija 105. dzimšanas diena.

 

Valkas bibliotēka Dziesmu svētku pētījumiem pievērsās pirms desmit gadiem, kad tika īstenots projekts “Dziesmu un deju svētku nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana Valkas reģiona novados”. Smiltenes, Strenču un Valkas novada bibliotēkās tika vāktas fotogrāfijas un pierakstīti svētku dalībnieku atmiņu stāsti.

Rezultātā tapa digitālā izstāde “Ceļā uz Dziesmu svētkiem”.

 

 

Projektu noslēdzot, tajā iesaistītie pulcējās Valkas bibliotēkā pie svētku galda un vēlreiz atsauca atmiņā savus piedzīvojumus un pārdzīvojumus. Digitālās izstādes atklāšanas pasākumā neizpalika arī dziesmas.

 

 

Fotogrāfijas un citas piemiņas lietas projektam piedāvāja vai atdāvināja koristi – Rasma Mitriņa, Zaiga Aumeistere, Hilda Pričina, Reinis Būda – skatīt te, kādreizējie dejotāji – Ausma Putniņa, Skaidrīte Gudrīte, Astrīda Bērziņa, deju kolektīva vadītāja Skaidra Smeltere – skatīt te, pūtēju orķestra diriģents Guntis Freibergs – skatīt te. Vēlāk fotogrāfiju klāstu papildināja arī Vija Sidorova un Ilga Būda – skatīt te, bet Aina Vilka uzrakstīja savas atmiņas par Valkas kori un piedalīšanos Dziesmu svētkos.

 

Brīnišķīgu dāvinājumu saņēmām no koristes, kādreizējās kora vecākās Anitas Zvirgzdiņas – veselu Dziesmu svētku kolekciju: fotogrāfijas (skatīt te), svētku programmiņas, nozīmītes u.c. piemiņas lietas. Īpašs prieks par viņas saglabāto Valkas jauktā kora hroniku.

 

Pēc pieciem gadiem – 2018. gada augustā pasākumā “Vai var izstāstīt svētkus?” kavējāmies atmiņās par piedzīvoto Latvijas simtgades Dziesmu svētkos. Uz tikšanos Valkas bibliotēkā bija aicināti dažādu gadu Dziesmu svētku dalībnieki, kuru atmiņu epizodes tagad lasāmas bibliotēkas mājaslapā. Noklausīties ilggadējās kora dziedātājas Ainas Vilkas balss ierakstu – pārdomas par svētkiem var šeit.

 

 

Priecājamies par jebkuru materiālu, kas saistīts ar dziedāšanu vai dejošanu dažādos svētkos. Piemēram, mērēniete Līga Jundze fotogrāfijas no sava albuma papildinājusi ar spilgtiem un asprātīgiem aprakstiem, kas stāsta par Birzuļu ciema deju kolektīva dalību Valkas Dziesmu svētku estrādes atklāšanas pasākumos 1969. g. jūlijā (skatīt te).

 

Pavisam nesen novadpētniecības krājumu esam papildinājuši ar Ausmas Kurpnieces dažādu  gadu Dziesmu svētku fotogrāfijām, tai skaitā – no tautas lietišķās mākslas izstādes 1948. gada Dziesmu svētku laikā Smiltenē, kā arī Rasmas Mitriņas uzrakstīto atmiņu epizodi par kora “Tālava” gatavošanos skatei.

 

 

Savukārt veidojot izstādi šajā vasarā, sagatavots materiālu apkopojums (virtuālas mapes) gan par koriem Valkā un Ērģemē, gan arī par diriģentiem Tālivaldi Bērziņu, Tatjanu Tīrumu un Pēteri Koltovu.

 

 

   
 

 

 

19. jūlijā uz “Vakarēšanu Dziesmu svētku noskaņās un atskaņās” aicinājām visus interesentus – gan svētku dalībniekus, gan tos, kam šie svētki ir sirdī. Kavējāmies atmiņās un dalījāmies savos iespaidos. Ieskatījāmies dažās novada koru vēstures lappusēs, atsaucot atmiņā arī Dziesmu svētku simtgades ieskaņas pasākumu Valkā 1972. gadā – digitālajā krātuvē Redzi, dzirdi Latviju! dokumentālās filmas vienā no sižetiem redzami svētki Valkas brīvdabas estrādē un skulptūras “Koklētājs” atklāšana (filmas 00:51:45:00 minūtē šeit)

 

foto: I. Johansone, publikācija laikrakstā "Ziemeļlatvija" (2023, 21.jūl.)

Dziesmu svētki Valkā 1972. gadā

 

Pieminēšanas vērts ir arī fakts, ka Valkas bibliotēka par Dziesmu svētkiem interesējusies jau 1948. gadā, kad gatavoti albumi ar iepriekšējo svētku skatiem. (Mūsu Zeme, 1948, 15.apr.)

 

Aicinām iepazīties ar Dziesmu svētkiem veltītajiem materiāliem gan Valkas bibliotēkas mājaslapā, gan arī novadpētniecības krājumā un datubāzē!

 

Priecāsimies arī par jauniem atmiņu stāstiem!

 

Informāciju sagatavoja:
Jana Čākure
Valkas novada Centrālās bibliotēkas
Vecākā bibliotekāre novadpētniecības darbā

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.