02.07.2019
Cimzem – 205. Izstāde "Valkā Jāņa Cimzes vārdā..."

3. jūlijā – Jāņa Cimzes 205. dzimšanas diena. Bibliotēkas veltījums latviešu skolu un dziesmu svētku tēvam, Vidzemes draudžu skolu skolotāju semināra vadītājam – izstāde “Valkā Jāņa Cimzes vārdā...”.

 

“Skolotāja autoritāti uztur sirdsizglītība… Tā ir kalpojoša mīlestība, ar ko mēs labo panākam. Ar to mēs uzvaram dažādos gadījumos... Burvestība, cilvēciskais spēks, patiesība un mīlestība – lūk, četri spēki vēsturē. Pirmie divi savu lomu vēsturē jau ir izspēlējuši... Mums atliek tikai mīlestība, es saku, kalpojošā..., kurai jāiekļūst katrā sirdī un tik ilgi jāapgaismo un jāsilda, kamēr dabiskās patmīlības ledus izkūst. Kur ir gaisma, tur siltums, un, kur ir mīlestība, tur arī patiesība…,”

Cimze rakstījis kādam no saviem audzēkņiem.

 

Izstādē novadpētniecības stendā skatāma daļa no Jānim Cimzem veltītajām grāmatām. Visi pārējie materiāli veltīti Jāņa Cimzes vārda nesējiem Valkā.

Pirmām kārtām tās ir divas skolas. Jau 1932. gada 1. aprīlī Valkas valsts vidusskola ar Izglītības ministrijas lēmumu tika pārdēvēta par Jāņa Cimzes valsts ģimnāziju, bet sākot ar 2016. gada 1. septembri pastāv Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija.

 

Valkas mūzikas skola Jāņa Cimzes vārdā saucas jau no 1982. gada. Sākot ar 1981. gada aprīli tā ik gadu organizē Cimzes dienas.

Savulaik aktīvi darbojusies Cimzes biedrība, kas dibināta pirms 30 gadiem – 1989. gada 11. novembrī. Biedrība piešķīrusi Cimzes prēmiju un stipendijas, apbalvojusi mūzikas darbiniekus ar Cimzes medaļu.

2014. gada 26. jūnijā Valkas novada dome apstiprinājusi nolikumu par Jāņa Cimzes balvas nodibināšanu. Nolikumā teikts: “Jāņa Cimzes balvu piešķir ik gadu Valkas novada pedagogiem par ievērojamu un ilggadēju ieguldījumu talantīgu skolēnu audzināšanā un izglītošanā…”

Izstādē var iepazīt visas sešas balvas saņēmējas. Tās ir Ingrīda Hedemarka (2014), Inta Krieviņa (2015), Guntra Gaidlazda (2016), Ināra Vītola (2017), Liesma Freiberga (2018). Šogad Cimzes balva piešķirta Unai Grāvei. Lepojamies ar savu kolēģi!

 

 

No 1926. gada Valkā ir Cimzes iela. Tā ved garām Valkas novadpētniecības muzejam (kādreizējai Cimzes semināra ēkai), bet Lugažu kapi, kur Jānis Cimze apglabāts, pārdēvēti par Cimzes kapiem (pagaidām gan nav precīzas informācijas, kad īsti tas noticis).

 

 

 

Izstāde “Valkā Jāņa Cimzes vārdā...” apskatāma līdz 2. septembrim.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.