Pedagogus Augustu Burkinu un Oskaru Cābuli atceroties

15. marts ir 150. dzimšanas diena kādreizējam Veckārķu skolas pārzinim Augustam Burkinam (1871-1942). Kārķu skolā viņš nostrādājis 40 gadus, kopā ar audzēkņiem vācis folkloras materiālus, vadījis kori, mācījis teātri spēlēt. Kā atceras viņa audzēkne Judīte – bijis “tāds cēls skolotājs ar baltu bārdu, baltiem matiem”. Tāds viņš arī skatās uz mums no Valkas apriņķa skolu 1936. gada albuma lappusēm.

Citā albuma lapā – otrs Valkas novadā cienīts pedagogs – kādreizējās Turnas skolas pārzinis Oskars Cābulis (1886-1965). Viņam šā gada 14. februārī atzīmēta 135. dzimšanas diena. Skaisti savu skolotāju Oskaru Cābuli aprakstījusi Vija Upmale savā publikācijā par brīnumaino grāmatu zemi: “Man šo zemi palīdzēja atrast skolotājs pirmajā klasē. Tālu ziemeļu pusē vecā baronu pilī ar daudziem tornīšiem, balkoniem un pagrabu velvēm kādreiz atradās Turnas skola.” Skolotājs Cābulis viņu aizvedis līdz durvīm, uz kurām viņa izlasījusi “bīstamu uzrakstu “Bibliotēka”. Te nu es apstājos un tālāk ne soli. Bērnībā man lielas autoritātes bija brāļi. Brālis, kurš bija klasi tālāk, teica: “Tu tikai neej uz bibliotēku! Tur tev visu atprasīs un liks noskaitīt grāmatu no A līdz Z un, ja nezināsi, vēl iemizos.”” Skolotāja aicināta, viņa tomēr iegājusi šajā telpā un, kad izšķirstījusi pirmo grāmatu, ar to pašu “bijusi pagalam”.

Vijai Upmalei bijuši arī citi labi skolotāji, bet pirmais grāmatu zemē viņu ievedis skolotājs Cābulis. “Izaudzinājis manā pusē veselu paaudzi, viņš aizgājis uz to zemi, no kuras vairs nekad neatgriežas, bet es esmu viņam pateicību parādā.. Mūziku var iemīlēt, klausoties to, bet literatūru — lasot. Tāpēc es uztraucos, ka bērni vairs nelasot grāmatas. Kas notiks, ja nākamais Blaumanis vai Imants Ziedonis neatradīs ceļu uz brīnumaino grāmatu zemi?” (1973. gada 27. martā laikraksts “Pionieris”)

Abi pedagogi pelnījuši, ka viņus piemin un atceras. Virtuālā izstādē varam iepazīties ar viņu paveikto.

Paldies Oskara Cābuļa mazmeitai Ilzei Pogai par iespēju ieskatīties ģimenes foto arhīvā!

Jana Čākure, Valkas novada Centrālās bibliotēkas galvenā bibliotekāre