Valkas bibliotēkā saimniecības “Kurģi” zirgu fotogrāfiju un zirglietu izstāde

No 1. aprīļa līdz 5. maijam Valkas bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļā apskatāma fotogrāfiju un zirglietu izstāde “Ūsiņš jāja labu zirgu”. Fotogrāfijās iemūžināti Valkas novada Ērģemes pagasta zemnieku saimniecības “Kurģi” lolotie un mīlētie zirgi  - ikdienā, svētkos un sacensībās.

Zemnieku saimniecībā “Kurģi” ikdienu dzīvo un čakli saimnieko Kristaps un Laura Buiļi. Saimnieka Kristapa pārziņā ir zemes darbi, tehnika un būvniecība, savukārt saimnieces Lauras atbildībā – lopkopība, zirgkopība, jāšanas apmācības un tūristu uzņemšana. Paralēli darbiem saimniecībā L. Buile darina skaistas zirglietas – sviedrenes, zirgu ausu cepurītes, saites, somas un citas lietas. Vairākas no tām būs apskatāmas arī izstādē.

Pavisam citādu – aizraujošu skatījumu uz cēlajiem zirgiem sniegs ekspozīcijā iekļautās  fotogrāfijas no treniņsacensībām konkūrā “ZS “Kurģi” kauss”. Šo Valkas novadā nebijušo tradīciju “Kurģu” saimnieki uzsāka 2019. gadā. Viņu pašu spēkiem paveiktais un vēlme radīt nepalika bez ievērības un 2020. gadā par entuziasmu un mērķtiecīgu darbošanos Laura Buile saņēma Valkas novada Atzinības rakstu. Vairāk ar Lauru un Kristapu, un viņu vadīto saimniecību iespējams iepazīties mūsu novadpētniecības krājumā.

Tēma un nosaukums izstādei radās tuvojoties pavasarim un pētot literatūru par pavasara svētkiem un to paražām. Senāk aprīļa beigās latvieši svinēja Ūsiņus jeb Ūsiņa dienu, kas apvīta ar ne mazums ticējumiem, paražām un nostāstiem, līdzīgi kā pavasara saulgriežu svētki - Lieldienas. Latviešu tautas tradīcijas vēsta, ka pēc 23. aprīļa sākas pieguļas un ganu laiks, savukārt Juris un Jurģis tiek daudzināti kā zirgu aizbildņi. Zirgs latviešu saimniekam vienmēr bijis ne vien palīgs maizes pelnīšanā, bet arī draugs un lepnums.

Informāciju sagatavoja:

Ance Andrējeva-Empele