05.07.2023
Valkas bibliotēka aicina uz Vakarēšanu Dziesmu svētku noskaņās un atskaņās

Uzsverot Latvijas vērienīgākā kultūras notikuma – Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku – nozīmīgumu, 19. jūlijā, plkst.17 Valkas bibliotēka visus interesentus – svētku dalībniekus un tos, kam šie svētki ir sirdī – aicina uz pasākumu “Vakarēšana Dziesmu svētku noskaņās un atskaņās”.

 

Tā laikā kavēsimies atmiņās, atkal uzjundīsim svētku sajūtas, ieskatīsimies dažās novada koru vēstures lappusēs, dokumentālos kino kadros un fotogrāfijās fiksētos agrāko gadu Dziesmu svētkos. Tāpat pieminēsim leģendāro diriģentu Tālivaldi Bērziņu (1918 - 2009), kuram šajā gadā atzīmēta 105. jubileja. Pasākuma mērķis – apzināt un apkopot novadnieku gūto pieredzi, gatavojoties svētkiem, tos svinot un laiku pēc tiem.

 

Vakarēšana ir sena latviešu tradīcija, kad vairākas saimes sanāca kopā, lai strādātu, stāstītu stāstus, nodotos apcerējumiem, kā arī jautri pavadītu laiku dziedot, dejojot un rotaļājoties. 1937. gada mēnešrakstā “Sējējs” lasāms: “Lugažu pagastam pieder gods, ka tas rosīgāk par citiem izkopis vakarēšanu. Laikam viņa ir še cēlusies; katrā ziņā Lugaži vakarēšanai darījuši daudz goda.” Kādreizējā Lugažu (tagad Valkas) pagastā 1934. gadā atjaunotā vakarēšanas tradīcija ar nosaukumu “Sena dziesma – jaunas skaņas” izplatījās teju visā Latvijā. Tās mērķis bija saimnieciskās dzīves zināšanu izplatīšana, garīgās kultūras celšana lauku sētās, cieņas pret tautu un valsti stiprināšana, lauku mājas pašvērtības sajūtu modināšana un kopdarbības jūtu izkopšana.

 

Foto: Reinis Oliņš

 

 

Informāciju sagatavoja:
Ance Andrējeva-Empele
Valkas novada Centrālās bibliotēkas
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.