Uz Nacionālās skaļās lasīšanas sacensībām dodas Daniels Dudelis no Valkas

Sestdien, 25. septembrī, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē sāksies Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls. Rīgā ieradīsies ap 30 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas.

2021. gada Skaļās lasīšanas Valkas reģiona fināla sacensību uzvarētājs ir Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6.klases skolnieks Daniels Dudelis. Viņš finālsacesībās Rīgā lasīs fragmentu no Deivida Valjamsa grāmatas “Gangsteromīte”.

Klātienē sacensību dalībniekus atbalstīs ierobežots līdzjutēju skaits, bet video tiešraidē LNB FB  https://www.facebook.com/lnb.lv/live_videos/ sacensības varēs vērot neierobežots interesentu skaits, kā arī ieraksts būs pieejams arī pēc pasākuma norises.

Jau kopš 2017. gada LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā aicina bērnus piedalīties spraigā lasīšanas sacensībā. Lai cik sarežģīts ir šis pandēmijas laiks, lasīšanai tas nav šķērslis.  Daudzi tūkstoši 5. klašu skolēni bija entuziasma pilni un vēlējās iemācīties lasīt tā, lai visiem būtu interesanti klausīties. Piesakot sevi finālam, reģionālie čempioni ir iesūtījuši savas vizītkartes, kur nepārprotami spilgti izpaužas lasīšanas aktualitāte un nozīmība viņu dzīvē: “Mani iepriecina lasīšana un man tas ļoti patīk”, “Grāmata man ir svarīga, jo kad es satraucos, es vienkārši lasu, man tas palīdz”, “Lasot esmu priecīga par sevi. Lasīšana sniedz emocijas un prieku visvairāk”, “Es lasu grāmatas, jo tad es jūtos tā, ka grāmata ir daļa no manas dzīves”, “...ir iespēja aizceļot uz dažādām vietām un nokļūt dažādos laikos”, “Viena no lasīšanas lieliskajām lietām ir tā, ka tajā var atrast negaidītas atbildes uz jautājumiem, kas uztrauc vai interesē mani”. Ar visiem vēstījumiem var iepazīties LNB FB profilā (TE).

Reģionālo čempionu rindās ir deviņi zēni un 21 meitene. Literatūras izvēle savam lasījumam ir ļoti daudzveidīga, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne “Grāmata par Pepiju Garzeķi”, Džanni Rodari “Pasakas pa telefonu”, Roalds Dāls “Matilde”, Ēriks Kestners “Divas Lotiņas”,  Mihaels Ende “Momo”, Imants Ziedonis “Krāsainās pasakas”, līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoanna K. Roulinga “Harijs Poters un Filozofu akmens”, Kristīne Olsone  “Zombiju drudzis” un “Ērgļu klints noslēpums”, Nīls Geimens “Koralīna”, Deivs Pilkijs “Supervaronis Kapteinis Apakšbiksis”, Pauls van Lons “Šausmu autobuss”. Lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Agneses Vanagas “Plastmasas huligāni”, Māra Runguļa “Gliemežvāks” un “Asins lietus”, Dzintara Tilaka “Labo blēņu vasara”, Valda Rūmnieka “Pasakas par līdakām, datoriem un telefoniem”, Ievas Samauskas “Amariļļa mīļumzeme” un citas. Svarīgākais ir izrādīt cieņu bērna izvēlei, tā var veicināt lasītprieku un pozitīvas emocijas.

Sacensību vērtēs sirsnīga un grāmatas mīloša žūrija – rakstniece Zane Zusta, izdevēja un redaktore Evija Veide, aktrise Agnese Budovska, mūziķis Atis Auzāns  un rakstnieks Osvalds Zebris.

Ar saviem iespaidiem dalīsies 2020. gada  Latvijas čempione lasīšanā Annija Iļjenko no Gulbenes. Šobrīd meitene mācās mūzikas vidusskolā Rīgā. Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktors piedalās ne vien dažādos reprezentācijas pasākumos, bet arī vērtē bērnu literatūru un bibliotēku pakalpojumus, pauž savu viedokli medijiem, kā arī iegūst pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2021./2022. gada posmam. 2. un 3. vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums un citi pārsteigumi.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināla norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA “Jānis Roze” un apgāds “Zvaigzne ABC”.  Sacensībām palīdz notikt skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori, bērnu vecāki un pašvaldību atbalsts.

#Skaļālasīšana  #SkaLas

Silvija Tretjakova