05.08.2020
Šūmana deklarācijas 70. gadadienai veltīta izstāde

Francijas ārlietu ministra Roberta Šūmana 1950. gada 9.maijā sagatavotā deklarācija aizsāka Eiropas integrācijas procesu, kas sākotnēji paredzēja kopīgu Francijas un Vācijas ogļu un tērauda ražošanu. Izstāde “Eiropa un eiropieši no 1950. gada līdz mūsdienām” ir veidota, lai parādītu Šūmana deklarācijas nozīmīgumu Eiropas integrācijas procesā, stimulētu pārdomas par tās nozīmi šodienas Eiropā un veicinātu diskusiju par Eiropas vēsturi un nākotni.

 

Eiropas Komisijas pārstāvniecība (ES māja, Aspazijas bulvāris 28, 1.stāvs, Rīga) piedāvā iepazīties ar izstādi latviešu valodā. Savukārt, izstāde angļu valodā tiešsaistē pieejama Eiropas Savienības vēstures arhīva tīmekļa vietnē Schuman70.eui.eu/ .

 

 

Izstādes veidotāji – Eiropas Savienības vēstures arhīvs, aicina vērot vēstures procesus no diviem atsevišķiem, taču savstarpēji saistītiem skatupunktiem. Viena izstādes daļa ļauj ieskatīties nozīmīgākajos politiskajos, sociālajos, ekonomiskajos un kultūras notikumos Eiropā pēdējo 70 gadu laikā. Savukārt, izstādes otrās daļas centrā ir cilvēki, kas ir bijuši iesaistīti Eiropas integrācijas procesā vai kurus tas ir ietekmējis. Viņi dalās ar savām pārdomām, ko nozīmē būt eiropietim toreiz un tagad.

 

Šūmana deklarācijas gadadiena jau vairāk kā 25 gadus tiek svinēta kā Eiropas diena.

 

Izstādē apkopots bagātīgs vēsturiskais materiāls, kas ir papildināts ar multimediju iespējām – izmantojot QR kodu, kas ļauj apskatīt vai noklausīties video un audio materiālus.

 

Ar izstādes materiāliem arī citās ES oficiālajās valodās var iepazīties vietnē Eui.eu publikācijā “Europe and Europeans 1950>2020: 70th anniversary of the Schuman Declaration”.

 

Informācija no mājaslapas Esmaja.lv publikācijas “Izstāde “Eiropa un eiropieši no 1950. gada līdz mūsdienām”.

 

 

Informāciju sagatavoja

Evita Želtkovska

Valkas novada Centrālās bibliotēkas

galvenā bibliotekāre

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.