Rakstniecei Vijai Upmalei 90. Aicinām apmeklēt piemiņas izstādi!

No 12. septembra līdz 20. oktobrim, atzīmējot novadnieces – rakstnieces un pedagoģes Vijas Upmales 90. jubileju, Valkas bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļā apskatāma novadpētniecības izstāde “Saulessvece – lauku puķe”.

Ekspozīcijā – Vijas Upmales sarakstītās grāmatas, viņai veltītais atmiņu krājums “Ar gaišumu un smeldzi sirdī”, publikācijas par rakstnieces dzīvi un daiļradi. Izstādi papildina materiāli no Turnas bibliotēkas: fotogrāfijas, pierakstu klades, pēdējās grāmatas manuskripts un citas piemiņas lietas.

Vija Upmale dzimusi 1932. gada 14. oktobrī Ērģemes pagasta “Upmaļos”. Mācījusies Turnas skolā, Valkas vidusskolā, profesionālo izglītību ieguvusi Cēsu skolotāju institūtā un Latvijas Universitātes vēstures un filoloģijas fakultātē. Pēc 16 Olaines skolā nostrādātiem gadiem – kā pati atzinusi – “burtnīcām piebāzto skolmeistara somu apmainīju pret mānīgi vieglo rakstnieka portfeli.”

Savā daiļradē Vija Upmale ņēmusi vērā rakstnieka Egona Līva atziņu: “Rakstīt vajag par to, ko tu līdz kaulam pazīsti”. Bērni, lauku cilvēki un daba ir tas, ko Vija pazina un mīlēja visvairāk. Sarakstītas deviņas grāmatas bērniem – divās no tām atklājas rakstnieces mīlestība pret dabu. Pēc grāmatas “Papagaiļa saulessvece” motīviem Rīgas kinostudijā uzņemta mākslas filma “Saulessvece”. Tajā galvenais varonis puika Juris, tuvojoties mātes kāzām, kā lielu noslēpumu gatavo dāvanu – meža klajumā audzē deviņvīruspēku jeb saulessveci.

Lai gan rakstniece atzinusi, ka bērniem rakstīt ir vieglāk, jo mazie tic visam, sarakstītas un publicētas arī četras grāmatas pieaugušajiem, piektais darbs – romāns “Naudas vērpetēs” pēc rakstnieces nāves saīsinātā variantā publicēts laikrakstā “Neatkarīgā Avīze”. Vija Upmale savos darbos atainojusi Turnas un Ērģemes apkārtni, par tēlu prototipiem ņēmusi vietējos iedzīvotājus.

Rakstniece mirusi 1996. gada 2. martā, apglabāta Ērģemes kapos.

Informāciju sagatavoja:

Ance Andrējeva-Empele