Piektās Valkas novada Dzejas dienas

Jau piekto gadu septembra nogalē tiek rīkotas Valkas novada Dzejas dienas. Šogad to moto ir “Dzeja bez robežām un valodas barjeras”. Valkas auditorijai piedāvāsim ko vēl nezināmu un pārsteidzošu, turpinot iepazīstināt ar interesantiem latviešu, kā arī kaimiņzemes Igaunijas literatūras talantiem. Pasākums notiks 28.septembrī pl.12.00 Valkas Mākslas skolā (Beverīnas ielā 5).

Ar savu dzeju iepazīstinās divi pazīstami dzejnieki: atdzejotāji Guntars Godiņš  un igaunis Margus Konnula jeb plašāk pazīstams kā Contra. M.Konnula dzīvo tepat Valkai kaimiņos Igaunijas mazpilsētā Urvastē. Contra lasītājus piesaista ne tikai ar savdabīgo dzejas manieri, bet arī ar labsirdīgo un omulīgo noskaņojumu un neatkārtojamiem smiekliem. Ne dzīvē, ne dzejā viņš neko nesarežģī, nesamežģī. Kā stāsta Guntars Godiņš, Contra ir Urvastē dzīvojošs dabas bērns, kam daudz dzejoļu tieši par Latviju. Contras valoda ir ļoti bagāta, būtībā viņš raksta divās valodās – igauņu literārajā un Veru dialektā. Igaunijā Contram ir iznākuši gandrīz trīsdesmit dzejoļu krājumi, dzejas un prozas grāmatas bērniem. Contra ir labi apguvis latviešu valodu. Valkas bibliotēkā ir pieejams viņa dzejas krājums “Tik grūti ir būt latvietim”.

Igauņu dzejnieka M.Konnulas viesošanās Valkā nav iedomājama bez Guntara Godiņa – dzejnieka un atdzejotāja, viena no aktīvākajiem latviešu tulkotājiem no igauņu un somu valodas, piecu dzejoļu krājumu un 29 tulkotu grāmatu autora. G.Godiņš tulkojis daudzus igauņu un somu autoru darbus. Mazie lasītāji bibliotēkā iecienījuši viņa tulkotās A. Kivirekha grāmatas “Lote no Izgudrotāju ciema” (2011) un “Kaka un pavasaris” (2012).

Apgādā “Neputns” izdotais dzejas krājums “Zonas” kļuva par ierosinājumu uzaicināt uz Valku dzejnieku un kinokritiķi Aivaru Madri. Autora debijas krājumā apkopoti no 2008. līdz 2018.gadam tapuši dzejoļi. Aivars Madris ar pārtraukumiem rakstījis dzejoļus jau vairāk nekā desmit gadus. Līdz šim publicējies maz, taču viņa dzejoļi, kas bijuši lasāmi žurnālā “Latvju Teksti”, interneta žurnālos “Punctum” un “Satori”, kā arī “Satori” izdotajos grāmatžurnālos, piesaistījuši uzmanību, piesakot jaunu, ievērības vērtu balsi latviešu dzejā.

Valcēniešiem uzmanību piesaistoša būs tikšanās ar dzejnieci, mūziķi un mākslinieci Jeļenu Glazovu. Krājumā “Алчность/Alkatība” iekļauti dzejoļi no autores tekstiem, kas ir sarakstīti no 2014.gada līdz 2018.gadam. Šī ir autores trešā grāmata. Dzejoļus J. Glazova raksta pārsvarā krieviski, poētiskie teksti atdzejoti latviešu, angļu, somu, igauņu, zviedru, poļu, lietuviešu valodā. Dzejniece savos projektos apvieno attēlu, eksperimentālo skaņu, instalāciju un poētisko tekstu. Tas būs kaut kas jauns, nebijis Valkas auditorijai.

No novada literātiem godināsim filoloģijas doktoru Valdi Ķikānu (1929 – 2013), kuram šogad decembrī apritētu 90 gadi. V.Ķikāns dzimis Valkas apriņķa Ērģemes pagasta “Ramātskuķos”, mācījies Valkas vidusskolā, pēc tam LVU Filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļā. Ilgus gadus viņa pedagoģiskā darbība saistās ar Daugavpils Universitāti, pasniedzot studentiem kursus par latviešu folkloru, latviešu literatūru, arī trimdas literatūras vēsturi un modernisma literatūras virzieniem.

Pasākumā būs arī īpašs viesis - turku dzejnieks Onders Ege. Pasākumu vadīs dzejniece Zane Brūvere-Kvēpa.

Dzejas dienu norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Valkas novada dome.

Līga Rozīte

Valkas novada Centrālās bibliotēkas