09.05.2018
Pārbaudām savas zināšanas Eiropas eksāmenā!

9.maijā jau no 8.00 rītā līdz pat 21.00 vakarā ikviens tiešsaistē www.esmaja.lv var kārtot Eiropas eksāmenu, kas ir tests, lai cilvēki dažādos vecumos varētu pārbaudīt savas zināšanas un izpratni  par dzīvi Eiropā. Testu iespējams pildīt jebkura veida ierīcēs – telefonos, planšetēs, datoros. Tas veidots, lai zināšanu pārbaude būtu interesanta, aizraujoša un arīdzan izklaidējoša. Testa dalībniekam jāatbild uz 20 jautājumiem. Katrs eksāmena dalībnieks saņem apliecinājumu par dalību testā un uzzina savu sasniegto rezultātu. Labākie testa dalībnieki saņems arī vērtīgas balvas.

 

Kā ik gadu 9. maijā visā Eiropā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena. Latvijā šogad piedāvāto pasākumu programma īpaši daudzveidīga un paver plašas iespējas gan iepazīt Eiropas kultūras mantojumu, gan dažādu Eiropas valstu tradīcijas, izzināt Eiropas fondu finansējuma dažādību un iesaistīties citās ar Eiropas dienas svinībām saistītās aktivitātēs.

 

ATVĒRTO DURVJU DIENA

 

Atzīmējot Eiropas Kultūras mantojuma gadu, interaktīvas un izzinošas aktivitātes Atvērto durvju dienā piedāvās Eiropas Savienības māja, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes birojs, LR Saeima un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Atvērto durvju dienas kustībai pievienoties aicināta ikviena iestāde un uzņēmums, kas vēlas parādīt savus ieguvumus no Eiropas, un ir gatavi uzņemt apmeklētājus.

 

ES dalībvalstu un Eiropas Austrumu partnerības valstu vēstniecības iepazīstinās ar savu darbu Latvijā, rīkos tikšanās ar diplomātiem, stāstīs par savu valstu kultūru, ģeogrāfiju un tūrisma iespējām.

 

Lai stāstītu par kultūras un dabas mantojuma saglabāšanu, kā arī īstenotajiem ES fondu finansētajiem projektiem, skolēnu grupas uzņems vairāk nekā 20 organizācijas un uzņēmumi, piemēram, Bauskas pils muzejs, koncertzāle “Cēsis”, Daugavpils Marko Rotko mākslas centrs, Latvijas Universitātes Dabas māja u.c. Doties izzinošā ceļojumā Atvērto durvju dienas ietvaros 9. maijā aicinām ikvienu interesentu, aktuālā programma ar organizācijām, kas vērs durvis, publicēta www.esmaja.lv. Neiekasējot ieejas maksu, šajā dienā viesus uzņems Bauskas rātsnams, Engures Saieta nams, Jūrmalas jaunatnes iniciatīvu centrs, Kuldīgas novada muzejs, Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle u.c.

 

EIROPAS SAVIENĪBAS MĀJA

 

ES mājā visas dienas garumā, sākot jau no plkst. 8.00 rītā, ikviens varēs piedalīties izglītojošās aktivitātēs par Eiropas Savienību, izmantot iespēju fotografēties Eiropas dienas svinību ietvaros, nokārtot Eiropas eksāmenu klātienē. Te varēs piedalīties radošajā akcijā “Piederi un deri Latvijai un Eiropai” – kuras sajūtu vadmotīvs radies pateicoties Imanta Ziedoņa “Pasakai par pogu”. Ikviens ES mājā tiek aicināts piešūt dzeltenas vai zilas krāsas pogu Latvijas kartē, tā piesakot savu laba vēlējumu Latvijai un Eiropai. Tāpat ikviens Eiropas dienā aicināts izvēlēties savā apģērbā iekļaut zilus un dzeltenus toņus vai attiecīgo krāsu aksesuārus, lai arī šādā veidā vizuāli piedalītos Eiropas dienas svinībās.

 

EIROPAS DIENAI VELTĪTS KONCERTS “ES UN KINO”

 

Tradicionālais Eiropas dienas koncerts šogad veltīts Eiropas kultūras nozīmīgai daļai – kino. Tā ietvaros labi zināmi mākslinieki izpildīs mūziku no Eiropā zināmām kino filmām. Koncerta vizuālajā noformējumā būs skatāmi šo filmu fragmenti, ilustrējot Eiropas kultūras daudzveidību un bagātību. Koncertu no Latvijas Nacionālā teātra ikviens varēs skatīties 9. maijā LTV1 pēc raidījuma "Panorāma".

 

EIROPAS PARLAMENTA BIROJS LATVIJĀ

 

Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas visā Latvijā 9. maijā rīkos atraktīvus un izzinošus Eiropas dienas pasākumus. Eiropas dienas pasākumi, kurus rīko EP birojs Latvijā būs tikpat dažādi kā pati ES: konkursi par ES tēmām, diskusija “kas ir aktīvs Eiropas pilsonis” utt. Skolu pasākumos iesaistīsies arī sabiedrībā pazīstamas personības. Pasākumu kalendārs: http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/pasakumi/2018gads/eiropas_diena_skolas.html

 

LR SAEIMA

 

Eiropas diena tiks atzīmēta arī Saeimas namā. Te skolēni kopā ar Saeimas deputātiem varēs pārbaudīt savas zināšanas par ES un parlamenta darbu, apskatīt Saeimas nama reprezentācijas telpas un atraktīvi nofotografēties par piemiņu no Eiropas dzimšanas dienas svinībām 2018. gadā.

 

LR ĀRLIETU MINISTRIJA

 

No 13:00 – 16:00 durvis vērs arī Ārlietu ministrija, un tās apmeklētājiem būs iespēja izzināt Latvijas Ārlietu dienesta darbu un vēsturi klātienē. Darbosies stends “Ceļo droši” (ĀM Konsulārais departaments), būs skatāma Viļānu vidusskolas zīmētu novēlējumu izstāde pie ministrijas ēkas “Mēs Eiropai” un dokumentu izstāde (ĀM arhīvs). 13:00 visus klātesošos ar muzikālu svētku sveicienu sveiks Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas pamatskolas meiteņu koris, un uzrunu teiks  Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre  Zanda Kalniņa – Lukaševica. Savukārt 10. – 12. klašu skolēni ministrijas Mācību zālē piedalīsies “Prāta spēlēs”, komandās atbildot uz jautājumiem par ES un to dalībvalstu vēsturi, ģeogrāfiju un politiku. Paralēli darbosies zīmēšanas darbnīca “Zīmē Eiropas nākotni kopā ar diplomātiem”.

 

VALSTS KANCELEJA

 

Valsts kanceleja, atzīmējot Eiropas dienu, ir izveidojusi interaktīvu zināšanu pārbaudes testu par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un ieguvumiem, ko tā devusi ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tests ir pieejams www.atminivesturi.lv – digitālā rīkā, ko Valsts kanceleja radījusi, godinot Latvijas valsts simtgadi. Vietnē jau šobrīd ir pieejami dažādi testi par Latvijas valstij nozīmīgiem procesiem un personībām, piemēram, Baltijas ceļu, Latviešu Pagaidu Nacionālo padomi, Latgales kongresu, Neatkarības deklarācijas pieņemšanu un 1991. gada barikādēm. Eiropai veltītais tests būs pieejams no 8. maija.

 

UNESCO LATVIJAS NACIONĀLĀS KOMISIJAS IZSTĀDE “MANTOJUMA STĀSTS – MANS STĀSTS, TAVS STĀSTS”

 

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija kopā ar jauniešiem Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros radījusi izstādi - jauniešu veidotu foto kolāžu - "Mantojuma stāsts - mans stāsts, tavs stāsts". Foto izstādes dalībnieki tika aicināti veidot foto stāstus, kas atklāj kultūras mantojuma nozīmi sabiedrības un ikviena dzīvē, kā arī piedalīties izglītojošos semināros un darbnīcās par mantojuma vērtībām. Akcija rīkota kā nacionāla līmeņa iniciatīva pasaules UNESCO kampaņas #Unite4Heritage ietvaros. Ar sīkāku informāciju par rīkoto akciju un izstādi var iepazīties šeit:
http://www.unesco.lv/lv/kultura/atklas-celojoso-izstadi-mantojuma-stasts-mans-stasts-tavs-stasts/
un http://www.unite4heritage.org/en/news/heritage-through-eyes-of-teenagers-exhibition-story-of-heritage-it-s-my-story-and-it-s-your. Pēc izstādes atklāšanas Rīgas Sv. Pētera baznīcā, ceļojošās izstādes eksponēšanā piedalās dažādas izglītības iestādes. Šī gada 9. maijā, Eiropas dienā, izstāde aizceļos uz Rīgas valsts 2. ģimnāziju.

 

AKCIJA “ATPAKAĻ UZ SKOLU”

 

Jau no marta mēneša līdz pat 11. maijam Latvijā norisinās ikgadējā akcija "Atpakaļ uz skolu". Tās laikā ES institūciju darbinieki, valsts un pašvaldības iestāžu pārstāvji, NVO aktīvisti un citi speciālisti, kas ikdienā saskaras ar Eiropu saistītiem jautājumiem, dodas uz skolām, lai ar jauniešiem dalītos savā darba pieredzē un zināšanās par Eiropas Savienību, kā arī karjeras veidošanas iespējām Latvijā un Eiropā. Akcija "Atpakaļ uz skolu" Latvijā tiek rīkota kopš 2008. gada un tradicionāli visvairāk vizīšu norisinās maija sākumā. Vairāk informācijas par akciju un skolām, kas tajā piedalās: www.esmaja.lv Ja kāds no Eiropas lietu zinātājiem vēlas vēl šogad paspēt apmeklēt kādu no skolām, aicinām šo iespēju izmantot nekavējoties.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.