30.03.2021
LUX Eiropas skatītāju kino balva 2021

Lieldienu laikā ikviens bez maksas varēs tiešsaistē noskatīties trīs LUX balvai nominētās filmas ar subtitriem latviešu valodā: “Vēl pa mēriņam” (2020), “Kolektīvs” (2019) un “Corpus Christi” (2019). Šogad pirmo reizi balvas ieguvēju kopā ar Eiropas Parlamenta deputātiem noteiks skatītāji.

 

Eiropas Parlamenta tradicionāli piešķirtā kino balva šogad atdzimusi jaunā veidolā — tagad tās nosaukums ir LUX Eiropas skatītāju kino balva. Turpmāk to piešķirs Eiropas Parlaments kopā ar Eiropas Kinoakadēmiju un par to, kura filma plūks uzvaras laurus, kopīgi ar Eiropas Parlamenta deputātiem lems Eiropas sabiedrība.

 

Kā noskatīties filmas?

 

Autortiesību ierobežojumu dēļ katra filma būs pieejama 500 Latvijas skatītājiem. Lai iegūtu piekļuvi, vispirms jāreģistrējas Festivalscope platformā. Pēc konta izveides trīs bezmaksas filmas no 29. marta līdz 11. aprīlim būs pieejamas LUX tiešsaistes kinozālē. “Iznomātā” filma skatītāja kontā būs pieejama piecas dienas, bet pēc skatīšanās uzskākšanas - 30 stundas. Visas filmas skatāmas oriģinālvalodā un manuāli jāizvēlas  subtitri latviešu valodā. Detalizēta LUX tiešsaistes kinozāles rokasgrāmata atrodama te.

 

Šī pavasara LUX Eiropas skatītāju kino balvai nominētās filmas:

 

 “Vēl pa mēriņam”

Kādam norvēģu psihologam pieder savdabīga teorija, ka neliela alkohola koncentrācija asinīs ļauj vērīgāk uztvert pasauli, stimulē radošo pašizpausmi un dara cilvēku laimīgāku. Četri vidusskolas skolotāji nolemj šo teoriju pārbaudīt dzīvē, taču drīz vien sākotnējā iecere šādi rast izeju no pusmūža krīzes ieņem nekontrolējamu virzību. Tomasa Vinterberga filma nav tikai stāsts par aizraušanos ar alkoholu. Tajā slēpjas dziļāks vēstījums par to, kā piedzīvot prieku un pārvarēt dzīves grūtākos brīžus, nemānot pašam sevi.

Valstis: Dānija, Nīderlande, Zviedrija

Režisors: Tomass Vitenbergs

Ilgums: 1 h 56 min.

 

“Kolektīvs”

Šīs šokējošās dokumentālās filmas nosaukums aizgūts no tāda paša nosaukuma naktskluba Bukarestē, kur 2015. gadā traģiskā ugunsgrēkā gāja bojā 27 jaunieši un vēl 180 kluba apmeklētāji guva ievainojumus. Filmā atspoguļots pētniecisko žurnālistu darbs, kuri cenšas rast atbildi uz to, kāpēc vēlāk slimnīcās nomira vēl 37 ugunsgrēkā cietušie, kuru apdegumi nebija dzīvībai bīstami. Žurnālisti nāk uz pēdām baisam nepotismam un korupcijai, par ko cilvēkiem nācies samaksāt ar dzīvību. Taču redzam arī to, ka drosmīgu un apņēmīgu cilvēku spēkos ir mainīt korumpētās sistēmas.

Valstis: Rumānija, Luksemburga

Režisors: Aleksandrs Nanau

Ilgums: 1 h 49 min

 

"Corpus Christi"

Filmas sižets daļēji balstīts patiesā stāstā par notiesātu jaunieti, kurš piedzīvo garīgu transformāciju un vēlas kļūt par mācītāju. Liktenim labpatīk, ka puisis pēc soda izciešanas nonāk nomaļā Polijas ciematiņā, kur uzņemas rūpes par vietējo draudzi. Laikam ritot, viņš saskaras ar traģisku noslēpumu, kas plosa vietējo sabiedrību. Stāstā par šo harizmātisko mācītāju režisors Jans Komasa pievēršas jautājumam, kā sabiedrībā veidojas kopienas un kas cilvēkus mudina pakļauties gan īstiem, gan pašpasludinātiem līderiem.

Valstis: Polija, Francija

Režisors: Jans Komasa

Ilgums: 1 h 56 min.

 

Kā piedalīties LUX skatītāju balvas balsojumā?

 

  • Balsot iespējams vietnē www.luxaward.eu līdz 2021. gada 23. maijam.
  • Katru filmu var novērtēt ar vienu līdz piecām zvaigznēm.
  • Skatītāji savu vērtējumu par filmām var mainīt, cik bieži vien vēlas, līdz pat balsošanas perioda beigām. Vērā tiks ņemts pēdējais balsojums.

 

Nosakot uzvarētāju, vienādā mērā tiks ņemti vērā skatītāju balsojuma un Eiropas Parlamenta deputātu balsojuma rezultāti. Uzvarējusī filma tiks paziņota LUX skatītāju balvas piešķiršanas ceremonijā Eiropas Parlamentā 2021. gada 9. jūnijā.

 

Par LUX Eiropas skatītāju kino balvu

 

Tiecoties sasniegt plašāku auditoriju, LUX Eiropas skatītāju kino balvu Eiropas Parlaments piešķir sadarbībā ar Eiropas Kinoakadēmiju. Parlaments jau kopš 2007. gada, piešķirdams savu kino balvu, ir jūtami atbalstījis Eiropas filmu izplatīšanu, nodrošinot finālam nominētajām filmām subtitrus 24 ES valodās un bezmaksas izrādīšanu visā ES. LUX kino balva ir iemantojusi labu reputāciju kā godalga Eiropā tapušiem kino kopražojumiem, kuri veltīti aktuāliem politiskiem un sociāliem jautājumiem un veicina debates par mūsu vērtībām. Latvijā LUX Filmu dienas notiek kopš 2011. gada. Balvas saņēmēja tiek pielāgota cilvēkiem ar redzes un dzirdes traucējumiem.

 

Plašāka informācija:

Jānis Krastiņš

Eiropas Parlamenta preses sekretārs Latvijā

janis.krastins@europarl.europa.eu

Tel. 26542369

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.