Ar drošu soli Valkas bibliotēkas nākošajā simtgadē

2023. gads aizvadīts Valkas bibliotēkas simtgades zīmē. Šo pagājušā gada notikumu gribas izcelt īpaši un tieši atskata sākumā, jo tas sniedza pamatīgu enerģijas devu un sajūtu, ka Valkas bibliotēkā ir spēks un, satiekot īstos cilvēkus, īstajā vietā un laikā, kopā var paveikt lielas lietas gan iestādes, gan pašu labā.

Simtgadi iesākām ar apjomīgu vēstures pētījumu, kurā iesaistījās viss bibliotēkas kolektīvs. Lai gan par bibliotēkas dzimšanas dienu uzskatāms 7. februāris, svinības sarīkojām 21. aprīlī “Bibliotēku nedēļas” noslēgumā, kad prezentējām Valkas bibliotēkas piedzīvoto simts gadu laikā, saņēmām mīļus vārdus no lasītājiem, atbalstītājiem un sadarbības partneriem, kā arī klausījāmies brīnišķīgās balss īpašnieces Elizabetes Gailes priekšnesumu.

2023. gadā Valkas novada bibliotēkas kopā apmeklējis 2141 lasītājs, no tiem 682 bērni un jaunieši. Aktīvo bibliotēkas apmeklētāju skaits pērn novadā audzis par 10%. Kopumā novadā iegādāta 2021 jauna grāmata, tai skaitā 576 bērniem; 29 audiovizuālie resursi (filmas un animācijas filmas) un 13 spēles. Valkas bibliotēkā bijuši pieejami 59 dažādi preses izdevumi pieaugušajiem un 5 žurnāli bērniem.

Gada sākumā, pamatojoties uz Valkas novada pašvaldības domes lēmumu, slēdzām Lugažu bibliotēku, bet saglabājām iespēju bibliotekāros pakalpojumus saņemt Valkas pagasta Sēļu ciemā. Tur, apkalpot lietotājus, divas reizes nedēļā dodas Valkas bibliotēkas vecākā bibliotekāre Ilze Sermuse. Priecē, ka pērn Sēļu bibliotēkas lasītāju skaits nevis samazinājies, bet palielinājies par 7%.

Paralēli simtgades aktivitātēm un ierastajam bibliotēkas piedāvājumam, 2023. gadā izstrādājām jaunu bibliotēkas logo, organizējām  lasītāju ekskursiju uz Ziedoņa muzeju, devām iespēju apgūt datoru lietošanas un e-pakalpojumu izmantošanas prasmes gan grupā, gan individuāli, organizējām pasākumu “Dzejas pietura” jauniešiem un tikšanos ar Hilarionu, Janu Egli un Ilgu Liepiņu pieaugušajiem, rīkojām Arturam Gobam un Velgai Krilei veltīto dzejas autoru-iesācēju konkursu “Tu arī mani spēsi izpildīt”, izstrādājām suvenīrus ar Velgas Kriles un Artura Gobas dzejas rindām, rīkojām publiskās lekcijas par vieglo valodu un motivāciju, devāmies divos pieredzes apmaiņas braucienos un kopā ar Valkas novadpētniecības muzeju izstrādājām elektronisko kalendāru “LAIKS. Kalendārs 2024”, kuru prezentējām novembra izskaņā. Novadpētniecības stendā bijušas apskatāmas astoņas dažādas izstādes un rīkots Dziesmu svētku atskaņu pasākums “Vakarēšana Dziesmu svētku noskaņās un atskaņās”. Savukārt Bērnu literatūras nodaļā, papildus ļoti aktīvai sadarbībai ar skolu un pirmsskolu, bijušas apskatāmas divas ceļojošās izstādes, mācību gada garumā notikuši deviņi Bērnu rīti, viens no tiem Valgas bibliotēkā, kad piedzīvojām rekordlielu pasākuma apmeklējumu. Sākot ar septembri, Bērnu literatūras nodaļas piedāvājumā ieviesām Kahoot viktorīnas, kas ļāva jauniešiem interaktīvā un jautrā veidā pārbaudīt savas zināšanas par literatūru.

Kļūstot par “Iedvesmas bibliotēku” 2022. gadā, Ērģemes bibliotēka turpinājusi iedvesmot arī aizvadītajā gadā, uzņemot vairākas interesentu grupas, lai kopā priecātos par piedzīvotājām pārmaiņām un dalītos pieredzē. Arī Ērģemē notikušas tikšanās gan ar pagasta radošajiem iedzīvotajiem, gan lasītāju iemīļotu autori Inesi Prisjolkovu. Sadarbībā ar Turnas tautas namu uz valsts svētkiem tapa sveču ceļš, kas caurvijās visam pagastam. To pamanīja un novērtēja daudzi Valkas novada iedzīvotāji.

Martā Vijciema bibliotēkā darbu uzsāka jauna, aktīva un radoša vadītāja Ilona Motuka. Bibliotēkā bijušas apskatāmas vairākas radošo darbu izstādes, notikušas tikšanās ar autoriem, rīkotas meistarklases un sadarbībā ar Vijciema tautas namu iepriecināti gan bērni, gan seniori. Vijciema bibliotēka kļuvusi par neatņemamu pagasta sabiedriskās un kultūras dzīves daļu. Viens no veiksmīgākajiem bibliotēkas rīkotajiem pasākumiem bija fotoizstāde “Zaļie dārgumi”, ko kopumā klātienē apskatīja gandrīz 200 apmeklētāju.

Zvārtavas bibliotēkā pērn norisinājušās divas meistarklases, tikšanās ar Viju Meisteri un Smaidu Maskinu, kā arī uzņemti viesi no Zviedrijas. Bijušas apskatāmas vairākas gleznu, rokdarbu un kolekciju (rotas, servīzes, krūzītes u.c.) izstādes.

Kārķu bibliotēkā notikusi tikšanās ar ceļotāju Agati Ķīseli, rīkotas nodarbības “Lasi ar suni” pirmsskolas izglītības grupai, organizēta ekskursija uz “Rūjienas saldējumu” kopā ar Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas dalībniekiem un čaklākajiem 2022. gada lasītājiem.

2024. gadā turpināsim strādāt tā, lai mūsu lietotājiem bibliotēkas apmeklējums turpinātu būt vai kļūtu par patīkamu ieradumu, jo bibliotēka ir vieta, kur atrast jaukus sarunu biedrus, labu literatūru, satikt iedvesmojošas un radošas personības, kā arī apgūt jaunas zināšanas un prasmes. Uz tikšanos!

Informāciju sagatavoja:

Līga Tetere