29.07.2022
Apskatāma piemiņas izstāde māksliniekam Jānim Andrejam Sīmanim

No 5.augusta līdz 10.septembrim Valkas bibliotēkas Novadpētniecības stendā aplūkojama māksliniekam Jānim Andrejam Sīmanim veltīta izstāde “Vēstules mūžībai”. Tā izveidota, atzīmējot tēlnieka, medaļu mākslinieka, kolekcionāra un aktīvista Jāņa Andreja Sīmaņa 75. gadadienu.

 

Ekspozīcijā iekļautās publikācijas un fotomateriāli atklāj mākslinieka savdabīgi spēcīgo un oriģinālo skatījumu uz dzīvi, mākslu un tā laika aktuālajiem jautājumiem, ļauj apjaust darbošanās manieri un viņa personības daudzpusību.

 

Ieskatam Jāņa Andreja Sīmaņa domu graudi, atziņas no publikācijām un esejām:

 

“Inteliģents cilvēks atšķiras no pārējiem ar to, ka tiecas nevis pēc kārtējā, bet pēc ārkārtējā”

 

“Es krāju tādus priekšmetus, kas sagrauj manus iepriekšējos priekšstatus par lietām”

 

“Medaļa ir plaukstas vai kabatas formas piemineklis”

 

“Visas nelaimes pasaulē sākas no mīlestības trūkuma. Tikai ar tādām jūtām kā mīlestība cilvēks atšķiras no dzīvnieka. Tikai no mīlestības izriet darbs, žēlsirdība, patriotisms un citas vajadzīgas īpašības. Taču mīlestības pretmeti tāpat raksturīgi cilvēkam. Gluži kā medaļas divas puses…”

 

“No smukuma maz labuma

Tikai īsti labs ir īsti smuks.”

 

“Bija koki, krūmi, meži, govis, brieži, zirgi, kaķi un teļi. Un tad nebija Cilvēka un nebija Laika. Viss bija mūžīgs. Un tika radīts Cilvēks. Cilvēks cirta, cirta kokus un dedzināja tos un viņa vairs nebija. Cilvēks kāva briežus un teļus un ēda tos un viņa vairs nebija. Tā reizē ar Cilvēku radās iznīcība un Cilvēks to nosauca – Laiks.”

 

---

 

Jānis Andrejs Sīmanis dzimis 1947. gada 14. augustā Cesvainē. Kopš 1984. gada dzīvojis Valkā.

 

1968. gadā absolvējis Rīgas Lietišķās Mākslas vidusskolu (koka mākslinieciskā apstrāde), 1973. gadā – Valsts mākslas akadēmiju (tekstilmāksla).

 

Piedalījies izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs ar medaļām, keramiku, tekstilu. Bijis aktīvs Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.  

 

Dienišķo maizi pelnījis, strādājot daudzveidīgās darbavietās: izdevniecībā „Zvaigzne”, Lietišķās mākslas kombinātā „Māksla”, Jāņa Rozentāla Mākslas vidusskolā, Valkas Komunālo uzņēmumu kombinātā, Valkas muitā, Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā.

 

---

 

* Izstādes vizuālo materiālu pamatā Alda Dubļāna uzņemtā fotogrāfija no Latvijas Tautas frontes Valkas nodaļas dibināšanas konferences 1988. gadā. 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ance Andrējeva-Empele

Valkas novada Centrālās bibliotēkas

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.