05.10.2022
Apskatāma piemiņas izstāde jubilāram – literātam Arturam Gobam

Par godu Valkas novada literāta Artura Gobas 90 gadu jubilejai no 24.oktobra līdz 30.novembrim Valkas bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļā apskatāma novadpētniecības izstāde “Rakstos, kokos, akmeņos”. Aicinām apmeklēt izstādi un iepazīt vai atklāt ko jaunu par autoru un viņa daiļradi ekspozīcijā iekļautajos dzejas krājumos, grāmatās, publikācijās, fotogrāfijās un citu autoru veltījumos Arturam Gobam.   

 

Dzejnieks, rakstnieks, publicists un senvēstures pētnieks Arturs Goba dzimis 1932.gada 25.oktobrī Cesvaines pagasta “Pakalniešos”, bet kopš 1956. gada dzīvojis Valkā. Šeit vairāk kā divdesmit gadus (1956-1978) veiksmīgi strādājis un sevi pierādījis izglītības nozarē. Lai gan Arturs Goba 1960.gadā intervijā laikrakstā “Darba Karogs” skumji atzinis, “ka nav laika noslīpēt savus dzejoļus, ka tie top impulsīvi, it kā savam priekam, bet tik ļoti gribētos aizrautīgi, nopietni pastrādāt, uzrakstīt ko paliekošu”, uz pilnu slodzi literāra darbam viņš pievērsās un darbojās no 1978.gada. A. Goba sarakstījis astoņus dzejoļu krājumus bērniem, piecus - pieaugušajiem, astoņus prozas krājumus un sagatavojis divus Valkas pilsētas ceļvežus. Viņa daiļrades visspēcīgākais iedvesmas avots vienmēr ir bijusi daba, kurā viņš “domā savas zaļās domas un prāto par Visuma spēku”. Par to liecina autora darbu nosaukumi – “Meža drēbnieks”, “Pieneņu piens”, “Zosu sapņi”, “Irbītes bērni”, “Pazemes ūdeņi, “Saules ritmi” u.c. Deviņdesmitajos gados rakstnieks “īpaši aizrāvies ar senču svētvietu un spēka akmeņu izzināšanu. Pētījis un sargājis novada senatni un dabu, meklējis sakarības starp vēstures notikumiem un mūsdienām”, ticējis, ka “pasaulē viss ir savstarpēji saistīts – cilvēks, kosmoss, dabas kataklizmas un politika.”

 

Artura Gobas devums latviešu literatūrā un būtība – dalīties ar savām zināšanām, virzīt un iedvesmot – godam novērtēta: 1990.gadā par bērnu dzejoļu krājumu “Dundurdziesma” viņš saņem literāro balvu “Pastariņa prēmija”, 1998.gadā rakstniekam pasniedz Valkas pašvaldības augstāko apbalvojumu “Valkas pilsētas Goda pilsonis”, savukārt, 2002.gadā A. Goba saņem visaugstāko Latvijas valsts apbalvojumu, ko piešķir par sevišķiem nopelniem Tēvijas labā – Triju Zvaigžņu ordeni.  

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ance Andrējeva-Empele

Valkas novada Centrālās bibliotēkas

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.