09.04.2020
Aleksandram Pelēcim – 100!

10. aprīlī 100. dzimšanas diena rakstniekam Aleksandram Pelēcim. Dzimis 1920. gadā Mālupes pagastā. 1944./45. mācību gadā strādājis Valkas vidusskolā. Jaunais skolotājs dzīvojis nelielā namiņā Semināra ielā. 1946. g. izsūtīts uz Sibīriju. Bijušās audzēknes no Valkas sūtījušas viņam vēstules un paciņas. Viena no viņām – Rita Severe – braukusi ciemos, līdz palikusi pavisam. 

 

A. Pelēcis Latvijā atgriezies 1969. g. Dzīvojis Talsos, 15 gadus bijis melnstrādnieks. 1982. g. uzņemts Rakstnieku savienībā, no 1984. gada oktobra darbojies tikai rakstniecībā. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (1994). Aleksandrs Pelēcis miris 1995. gada 12. oktobrī, apbedīts Sukturu kapos Talsos. 

 

Dzejnieka kultūrvēsturiskā mantojuma izpētei un saglabāšanai dibināta sabiedriskā organizācija "Aleksandra Pelēča lasītava" (2000). 

 

Aleksandrs Pelēcis rakstījis: „..manas Valkas meitenes. Tās, kuru skolotājs un audzinātājs pusgadu paguvu būt. Īss laiks. Un tomēr, kad Tā, kas mani nodeva, rakstīja, lai es tundrā balto āboliņu ēdu, Valkas meitenes rakstīja, sūtīja pakas, grāmatas. Protams, es to netiku lūdzis. ..no Valkas pienāca tualetes ziepes, zobu sukas, cukurs, taukvielas, ķiploki. .. Nevienai no viņām jau muiža nepiederēja, un es arī netiku lūdzis, lai sūta pakas uz elli. To viņas pašas. Savas nedaudzās rotaslietas pārdeva tirgū, lai būtu līdzekļi sūtījumiem uz tālu adresi. Valija, Velta, Ērika, Rita... Gandrīz visas no deviņpadsmit mūsu klasē. Kad tiku no žoga ārpusē, viena no viņām atbrauca uz taigu ciemos. Zīles mežsarga meita Rita. Divas reizes tāpat vien brauca, trešo reizi tā, lai paliktu taigā pie manis.?”

 

Valkas bibliotēka piedāvā virtuālu izstādi "ALEKSANDRAM PELĒCIM – 100: Skolotājs Valkā un Valkas meitenes"

 

 

Aleksandra Pelēča grāmatas un literatūra par viņu 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.