28.01.2020
Aicinām uz pasākumu ciklu “Notikums. Autors. Lasītājs.”

Valkas novada Centrālā bibliotēka aicina apmeklēt pasākumu ciklu “Notikums. Autors. Lasītājs.”, kurā tiks īstenotas četras tikšanās ar stāstījumu un sarunām par un ap grāmatām, to autoriem un varoņiem – gan mūsu kultūras klasiķiem, gan ievērojamām mūzikas un zinātnes personībām, gan aktuālām tēmām, kas atspoguļotas literārajos darbos.

 

Projekta ietvaros no 2020. gada februāra līdz maijam būs iespēja tikties ar rakstniekiem Elvitu Ruku, Ingunu Cepīti, Maiju Krekli, kā arī raidījuma “Literatūre” veidotājiem Martu Selecku un Gustavu Terzenu.

 

Pasākumi notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda finansētā projekta “Notikums. Autors. Lasītājs.” ietvaros.

 

4.februārī pl.17.00 tikšanās ar grāmatas “Ulsiks” autori, apgāda “Pētergailis” vadītāju Ingunu Cepīti (Valkas bibliotēkā).

 

Ingunu Cepīti valcēnieši tuvāk iepazina 2018.gada maijā, kad, noslēdzot dzejnieka Pētera Brūvera 60. jubilejas gadu, Valkā notika izdevniecības “Pētergailis” izdotās grāmatas “Brūveri brūvē” atvēršanas svētki.

Grāmata “Ulsiks” veltīta autores vecāsmātes un mātes – Natālijas un Ausmas Derkēvicu – piemiņai un tajā ietvertas gan bērnības atmiņas, gan laikmeta liecības, kas ir 20.gadsimta 60. – 70.gadi. Pati autore par savu grāmatu saka, ka tas ir biogrāfiski vēsturisks romāns, ko sarakstījusi meitene. Grāmata iepazīstina lasītājus ar autores vecāku koncertbraucieniem, kas it kā ar bērna acīm redzēto pārvērš par laikmeta liecību.

 

3.martā pl.12.00 tikšanās ar raidījuma “Literatūre” veidotājiem Martu Selecku un Gustavu Terzenu (Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā).

 

Tikšanās pasākumā kopā ar abiem raidījuma “Literatūre” vadītājiem paceļosim latviešu literatūras atklājumu pasaulē, uzzinot vairāk par raidījuma tapšanu un atklātajām vietām, kurās dzimuši, auguši un savus darbus radījuši zināmi un mazāk zināmi latviešu literāti. Veidot dokumentālu seriālu par latviešu rakstniekiem ir Martas Seleckas ideja – ceļot kopā ar aizraujošiem cilvēkiem, kurus citos apstākļos satikt un iepazīt būtu krietni grūtāk. Raidījuma “Literatūre” 1.sezonā skatāms, kā katrs no astoņiem rakstniekiem ir izvēlējies sev tuvāko aizgājušo laiku latviešu autoru un dodas ceļojumā uz vietām, kur tie dzīvojuši vai par kurām rakstījuši. Savukārt, Martas ierastais ceļabiedrs Gustavs Terzens ceļojis atsevišķi, izmantojot grāmatu tekstus par ieganstu sarunām ar satiktajiem ļaudīm.

 

16.aprīlī pl.17.00 tikšanās ar rakstnieci Maiju Krekli (Valkas bibliotēkā).

 

Maija Krekle – rakstniece un bibliotekāre, kura jau ilgus gadus pēta vēstules un dokumentālas atmiņas, lai rakstītu stāstījumus par mazāk zināmām lappusēm pazīstamu latviešu rakstnieku dzīvē. Maija Krekle līdz šim sarakstījusi sešus romānus un trīs kultūrvēsturisku eseju grāmatas. Autores populārākā ir Latvijas Mediju izdotā grāmata “Melanholiskais valsis. Emīla Dārziņa sapnis par mīlestību”. Autore par šo grāmatu raksta: “Izlasot grāmatu, varbūt no Dārziņa tēla nobirs zelta putekļi, bet es ļoti vēlētos, lai viņš kļūtu lasītājiem par mīļu un tuvu cilvēku, kura traģiskās dvēseles neremdināmā sāpe būtu sajūtama aiz nebēdnīgā vieglprāša maskas.”

 

5.maijā pl.17.00 tikšanās ar grāmatu autori, dokumentālo filmu producenti un scenāristi Elvitu Ruku (Valkas bibliotēkā).

 

Ja nav iespējams ceļot pašiem, tad tikšanās reize ar rakstnieci noteikti būs pilna ar ceļojumu piedzīvojumiem, kas kopā ar autores fotogrāfijām klausītājus neklātienē aizvedīs uz Krieviju, Uzbekistānu, Gruziju, Kazahstānu, Gambiju un citām valstīm. Pieprasīts ir E. Rukas apgāda “Mansards” 2013.gada nogalē izdotais dokumentālos notikumos balstītais romāns “Izdzīvo. Piedzīvo. Lido”, kas vienlaikus ir gan personisks stāsts, gan vēstījums par autores paaudzi kopumā. Joprojām ceļojumu aprakstu cienītājiem saistoša ir Krievijas portretējumu grāmatā “Sirsnīgie suņi”.

Pavisam nesen bibliotēkas plauktos nonākusi grāmata “Kāda pētnieka dzīve”, kas ir ievērojamā zinātnieka, akadēmiķa un Latvijas materiālmehānikas zinātniskās skolas radītāja Vitauta Tamuža dzīvesstāsts, ko apkopojusi Elvita Ruka.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.