Vēstures skolotājai Mirdzai Rēpelei 100!

12. oktobrī 100. dzimšanas diena leģendārajai Valkas 1. vidusskolas vēstures skolotājai, skolas novadpētniecības muzeja izveidotājai Mirdzai Rēpelei (1921-2005). “Skolotājas mūžs deva cilvēkiem prasmi uzdrošināties, jaunajā paaudzē veidoja darba mīlestību, interesi par vēstures norisēm,” tā teikts atvadu vārdos, skolotājai aizejot mūžībā.

Pēc Mirdzas Rēpeles iniciatīvas skolā tika veidotas specializētās vēstures klases. 1975. gada pavasarī toreizējā 10. – vēstures novirziena – klase devās ekspedīcijā uz Pleskavas apgabalu pa latviešu sarkano strēlnieku cīņu ceļiem. Brauciens tika iemūžināts kinožurnālā “Padomju Latvija” (1975, Nr. 19).

2017. gada nogalē pasākumā “Valka un valcēnieši kino kadros” šos notikumus atmiņā atsauca tā laika vēstures klašu audzēknes un Valkas 1. vidusskolas skolotājas.

Neliels ieskats šajā sarunā:

Mirdza Briede: “Cik es atceros, skolēni gribēja mācīties šajā vēstures klasē, jo tas bija tā kā logs uz pasauli – kaut kas jauns un interesants, nepiedzīvots. Lai vai kā, bet ar skolēniem skolotāja Rēpele prata atrast kontaktu – tā bija tāda mafija!

..Tolaik jau skolotāja Rēpele bija ar vārdu visas valsts mērogā.

..Skolas muzejs – kas tur bija par darbu ieguldīts!”

Māra: “Muzejs, skolotāja Rēpele – tas bija skolai tāds brends. Atceros, kad mēs aizgājām uz universitāti mācīties, Valkas 1. vidusskolu visi zināja.”

Viola: “Kad skolotāja saslima, tad arī vēstures klases beidzās. Nebija citi, kas to jūgu velk. Tas bija smags darbs. Tās vēstures klases bija iespējamas, tikai pateicoties skolotājai Rēpelei.”

(viss sarunu ieraksta atšifrējums pieejams šeit)

Valkas bibliotēkas novadpētniecības krājums glabā arī citas vēstures liecības par skolotāju Rēpeli. 1958. gadā izveidotais skolas novadpētniecības muzejs iemūžināts vairākos dokumentālos kino kadros – vienā no kinožurnāla “Pionieris” (1979, Nr. 4) sižetiem par skolotāju Mirdzu Rēpeli stāsta viņas audzēkņi, bet viņa pati saka šādus zīmīgus vārdus: “Mēs, skolotāji, nekad nejūtam vecumu. Mēs jūtam tādu degsmi strādāt, to dod mums skolēni. Es, piemēram, nevaru savu dzīvi iedomāties bez skolēniem.”

Skolotāja un viņas izlolotais skolas muzejs redzami arī kinožurnāla “Pionieris” (1969, Nr. 1) sižetā.

Prospekts “Valkas 1. vidusskolas novadpētniecības muzejs” (1967) iepazīstina ar muzeja tapšanas vēsturi.

Savukārt fotogrāfijās novadpētniecības datubāzē skolotāja Rēpele redzama savās svētku dienās – skolas izlaidumos 1950., 1960., 1965., 1971. g., kā arī vēstures stundā novadpētniecības muzejā 1978. g.

Informāciju sagatavoja:
Jana Čākure