06.08.2021
Papildinājums stāstam par Valkas arodskolu

Valkas arodskolu savā aprakstā “Pie Varžupītes” (Valkā un apkārtnē) pirms 90 gadiem pieminējis rakstnieks Kārlis Students (publicēts laikraksta “Ziemeļlatvija” 1931. g. 16. maija numurā):

“Valkas arodskola atradusi pajumti 1. pamatskolas telpās, kur noturot teorētiskās stundas. Praktiskiem darbiem šai skolai Pedeles malā uz bijušā Blusu krogus zemes uzceltas plašas darbnīcas. Skolu apmeklējot ap 100 skolnieku, no kuriem 24 sagatavojoties galdnieku, bet pārējie – atslēdznieku-mašīnistu arodam.

Lai gan vēl paagra rīta stunda, darbnīcās meistaru vadībā darbojas jau grupa audzēkņu. Rūc mašīnas, šņāc zāģi, klaudz cirvji, – visi dziļi iegrimuši darbā. Mehāniskā nodaļā skolnieki jau pagatavojot dažādus motorīšus, mašīnu daļas utt., galdnieku darbnīcā dažādas mēbeles, slēpes un citas lietas. Šai skolai paredzama visgaišākā nākotne, jo no viņas izejot, cilvēks var tūliņ stāties darbā…”

Pirms pāris gadiem pieminējām Valkas arodskolu tās 95. gadadienā. Tagad priecājamies par novadpētniecības materiālu papildinājumu. Pateicoties Valmieras integrētās bibliotēkas rīkotajam pasākumam “Jāņparka apkaimes stāsti”, esam saņēmuši digitālas fotogrāfijas no kādreizējā Valkas valsts arodskolas audzēkņa, valmierieša Roberta Treimaņa albuma. Viņš arodskolā mācījies no 1929. līdz 1932. gadam. Paldies Agitai Lapsai par iespēju aplūkot šīs interesantās fotogrāfijas!

Aicinām ielūkoties virtuālajā izstādē par Valkas arodskolu!

Jana Čākure, Valkas novada Centrālās bibliotēkas galvenā bibliotekāre