Izstāde "Rakstniece Elīna Zālīte. Ģimnāzistes gaitas Valkā"

Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā no 1. līdz 31. oktobrim apmeklētāji var iepazīties ar izstādi, kas veltīta rakstnieces Elīnas Zālītes (1898-1955) 120 gadu jubilejai, ko atzīmēsim 19.oktobrī.

Šķiet, ikviens dzirdējis dziesmu “Virši zili”, kuras vārdu autore ir Elīna Zālīte. Daudzi zina viņas populāro romānu “Agrā rūsa”, pēc kura uzņemta arī mākslas filma. Taču, iespējams, vien retais, zina, ka rakstnieci varam uzskatīt arī par mūsu novadnieci, jo ar Valku saistās viņas skolas gaitas. No 1913.-1917. gadam Elīna Zālīte mācījusies Valkas Sieviešu ģimnāzijā.

Izstādē aplūkojamas viņas sarakstītās un tulkotās grāmatas, kā arī materiāli par Elīnas Zālītes dzīvi un daiļradi, akcentējot ģimnāzistes gaitas Valkā.

Nelielam ieskatam daži fragmenti no Birutas Gudriķes apceres “Dzīves gaita aša, aša…” (Kopoti raksti : 4.sēj. / Elīna Zālīte. - Rīga : Liesma, 1988.):

“..Elīna palīdzēja Valkas turīgāko vecāku bērniem mācībās, kādā ģimenē par to saņemdama brīvas pusdienas..

..Franču valodas skolotāja viņā iededzināja mīlestību uz franču valodu, matemātikas skolotājs – uz matemātiku, tik ļoti, ka viņa pat sākusi domāt par matemātikas studijām. Lasījusi arī daudz grāmatu..

..Skolēni tolaik bija pasākuši rakstīt cits citam vēstules, it kā sacenšoties, kurš uzrakstīs romantiskāk, ar skaistākiem vārdiem. Kad izrādījās, ka vislabāk šādu vēstuļu rakstīšana padodas Elīnai, pie viņas sāka griezties ar lūgumiem vēstules sacerēt. Elīna neatteica..

..Elīna patika puišiem. Viņa bija neliela auguma, sievišķīgi trausla un gracioza, runātnīga, asprātīga, atbildi nekad parādā nepalika, vienmēr atrada kopīgu sarunu pavedienu..”

Elīnas Zālītes sarakstītās un tulkotās grāmatas, kā arī literatūra par viņu

Valkas, Smiltenes, Strenču novadu bibliotēku kopkatalogā.