06.06.2018
Izstāde “Klāt jūnijs – svētku laiks Valkā”

        6. jūnijā sākas Dvīņu pilsētu Valkas – Valgas festivāls. Svētkiem par godu Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā apskatāma izstāde “Klāt jūnijs – svētku laiks Valkā”. Šajā reizē to varētu nodēvēt par “triptihu”, “trīs vienā” vai arī par izstāžu “kokteili” pilsētas dzimšanas dienā, jo to veido trīs daļas.

 

Pirmā veltīta mūsu pilsētas Goda pilsonei, tēlniecei Artai Dumpei, kura šo apbalvojumu saņēmusi par nozīmīgu ieguldījumu mūsu pilsētvides veidošanā. Māksliniece nesen svinēja skaistu jubileju un kopā ar citiem viesiem pabija Latvijas ordeņu brālības salidojumā Valkā. Izstādē var iepazīt Artu Dumpi gan grāmatu lappusēs, gan publikācijās presē. Apskatāmi arī materiāli par viņas veidotajiem pieminekļiem Valkā.

 

Otrā izstādes daļa saistīta ar sportu, kas arī vienmēr ir neatņemama tradīcija pilsētas svētku ietvaros. Šoreiz mūsu stāsts ir par Jāni Eglīti – kādreizējo, ilggadējo sporta dzīves organizatoru Valkas rajonā. 1. maijā viņš būtu svinējis 75 gadu jubileju. Izstādē lasāmas gan viņam veltītās publikācijas vietējā laikrakstā, gan viņa paša rakstītais par dažādiem sporta dzīves notikumiem, kā arī apskatāmas fotogrāfijas un materiāli no sporta pasākumiem.

 

Jūnijs ir arī izlaidumu laiks. Tāpēc izstādes centrālā sadaļa veltīta tieši tam. Kā notika izlaidumi pirms 20, 50 vai pat 60 gadiem, to varēsiet uzzināt izstādes materiālos. Mazliet lielāka vieta izstādē ierādīta šā gada Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas izlaiduma klasei un viņu audzinātājai Ingrīdai Hedemarkai, laikrakstu publikācijās izlasāmas liecības no dažādu skolas gadu notikumiem.

 

Ieskatam daži fragmenti no senākiem laikrakstiem:

  • 1958. gadā absolventi izteica sirsnīgu pateicību “vecākiem, skolotājiem, visiem tiem, kas pielikuši savu roku audzināšanas darbā, mīļotajai komunistiskajai partijai un padomju valdībai”.
  • 1968. gadā Valkas 1. vidusskolas zāli rotā “stilizēts sarkanās neļķes zieds – nesamierināšanās ar sasniegto simbols”, un 10. klašu audzēkņi katram absolventam ceļā dod līdzi “sārtu neļķes ziedu. Sarkanā neļķe – revolucionārās cīņas un nemiera zieds.”
  • 1998. gada izlaidums – “kā savdabīga intriga. Klases audzinātāja par katru no absolventiem lasīja klasesbiedru raksturojumu. Pēc dažām raksturīgākajām un spilgtākajām iezīmēm bija visai viegli uzminēt atestāta saņēmēju”.

 

Izstāde “Klāt jūnijs – svētku laiks Valkā” novadpētniecības stendā apskatāma līdz 6. jūlijam.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.