07.11.2016
Izstāde „Izdots Jāņa Rauskas apgādniecībā Valkā”

27. novembrī aprit 110 gadi, kopš grāmatu izdevējs, tirgotājs un iesējējs Jānis Rauska (1873-1967) Valkā nodibināja savu uzņēmumu, kas vēlāk izveidojās par veiksmīgu grāmatu izdevniecību. Apgāds savā darbības laikā izdevis 82 grāmatas 268 tūkstošos eksemplāru, galvenokārt daiļliteratūru. Valkas bibliotēkas krājumā ir 11 Jāņa Rauskas apgādā izdotās grāmatas.

No 4. novembra līdz 4. janvārim bibliotēkas novadpētniecības stendā apskatāma Jānim Rauskam un viņa darbībai veltīta izstāde. Tajā redzamas arī 30 Valkas novadpētniecības muzeja krājuma grāmatas.

Rauskas apgāda izdevumu spektrs bija ļoti daudzveidīgs. Izstādē var iepazīties ar vairākām mācību grāmatām ("..mācību grāmatas izdeva arī J. Rauska. Uzreiz jāpaskaidro, ka to izdošana nekādu lielo peļņu nedeva. Ļoti populāra 1. pakāpes lauku skolās kļuva Rauskas izdevniecībā izdotā lasāmā grāmata 4. klasēm “Strauts”. Tā bija pieprasīta pat Rīgā." / Ligita Drubiņa). Rauska izdeva arī kalendārus (“Blāzma”, “Laiks”, “Ziemeļ-Latvijas kalendārs”) un laikrakstus “Kāvi”, 1910-1913, “Ziemeļlatvija”, 1925-1940.

Arturs Goba rakstījis: "Jaunos dzejniekus visādi atbalstīja J. Rauska, kas savā apgādā izdeva R. Eidemaņa pirmo dzeju grāmatiņu “Straumē” (1910. g.), kā arī pirmo mēģinājumu dramaturģijā – lugu “Kalnāju dzimta” (1913. g.)". 1938. gadā Valkā Rauskas apgādā iznāca Ellas Andersones dzeju krājums “Pirmā vaga” (toreiz ar Ellas Verlis vārdu) – "šeit derīgi atzīmēt, ka Jānis Rauska ir palīdzējis lauzt ceļu literatūrā ne vienam vien iesācējam" / Arturs Goba.

Lai izstāde vēl pilnīgāk atklātu Jāņa Rauskas devumu grāmatniecības jomā, aicinām valcēniešus pārlūkot savus grāmatplauktus un, ja tur atrodas kāda sena Valkā izdota grāmata, lūdzam to uz laiku nodot apskatei izstādē. Protams, priecāsimies, ja kādu no šiem izdevumiem saņemsim kā dāvinājumu bibliotēkas novadpētniecības krājumam.

Paldies Valkas novadpētniecības muzejam par izstādei „Izdots Jāņa Rauskas apgādniecībā Valkā” atvēlētajām grāmatām!

Papildus informācija:

Jana Čākure,