Aicinām uz Velgai Krilei veltītu atceres vakaru

Velgas Kriles dzeja ir latviešu lirikas klusā pērle, kā to nodēvējis rakstnieks Arno Jundze. VELGAS KRILES vārds IR nozīmīgs un īpašs Valkas novadam, tāpēc Veļu mēnesī, noslēdzot dzejnieces 75. dzimšanas dienai veltīto izstādi, aicināsim viņu atcerēties pasākumā “UZ TĀ TĀLĀ CEĻA” – 29. oktobrī plkst. 17.00 Valkas bibliotēkā.

Velga Krile ir mūsējā. Dzimusi un augusi tepat netālu no Valkas – “Strautiņos”. Arī pēdējos desmit savas dzīves gadus pavadījusi šeit. Dzejniece apglabāta Valkā Cimzes kapos, tāpēc pirms pasākuma plkst. 16.45 aicinām būt klāt atceres brīdī pie Velgas Kriles atdusas vietas.

Bibliotēkā iecerētais dzejnieces atceres vakars tiek organizēts sadarbībā ar Valkas pilsētas teātri, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāziju, Valkas novada literāro apvienību un Valkas novadpētniecības muzeju. Ļoti ceram, ka pasākums varēs notikt, neskatoties uz šobrīd pastāvošajiem ierobežojumiem.

Velga Krile 1964. gadā beigusi Valkas 1. vidusskolu. Tolaik klasesbiedri viņu uzlūkojuši ar klusu apbrīnu par spēju bez problēmām sacerēt dzejoli.

Tagad skolā – Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijā – ir iekārtota Velgas klase. Par dzejnieces piemiņas glabāšanu pasākumā pastāstīs ģimnāzijas direktore Lilita Kreicberga.

No 1967.-1969. gadam Velga Krile bija kluba vadītāja Valkas rajona kolhozā “Ļeņina ceļš”. Vietējie iedzīvotāji atceras viņas organizētos pasākumus un interesanti iestudētās teātra izrādes.

Savukārt Valkas pilsētas teātrim 90. gadi bija laiks, kad to varēja dēvēt par Velgas Kriles teātri. Tika iestudētas trīs viņas lugas. Par to iestudēšanu un dziļo filozofiskumu pārdomās dalīsies Valkas pilsētas teātra režisors Aivars Ikšelis. Būs iespēja iepazīties ar Valkas novadpētniecības muzeja krājuma materiāliem par šīm izrādēm.

Sākot ar 2017. gadu saieta nams Lugažu muiža kopā ar bibliotēku organizē Velgas Kriles vārdam veltītu dzejas autoru – iesācēju konkursu “Tu arī mani spēsi izpildīt”. Visus šos gadus konkursa žūrijā bijusi dzejniece Anita Anitīna. Pasākumā – viņas pārdomas par Velgas Kriles dzejas noskaņām jauno autoru darbos.

Atceres vakarā ieklausīsimies Velgai Krilei veltītajās rindās, ko lasīs Daiga Putniņa, ielūkosimies Valkas pagasta Lugažu bibliotēkas novadpētniecības mapēs, kurās apkopota bagātīga informācija par dzejnieces dzīvi un daiļradi.

Vietu skaits pasākumā būs ierobežots, tāpēc lūdzam iepriekš pieteikties pa tālruni: 29135645.

Ņemot vērā COVID-19 izplatības ierobežošanas pasākumus, iespējama pasākuma atcelšana.

Jana Čākure

galvenā bibliotekāre novadpētniecības darbā