03.03.2016
Eiropas dziesmu grāmata ierodas Latvijā!

No 2016.gada 29.janvāra līdz 29.martam notiek latviešu dziesmu balsojums, kura laikā tiks izvēlētas 6 dziesmas, kas pārstāvēs Latviju pirmajā Eiropas dziesmu grāmatā.

 

2015.gada garumā mūzikas mīļotāji un mūzikas skolotāji no Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas un Latvijas vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas ir nominējuši 60 latviešu dziesmas, no kurām ikvienam ir iespēja izvēlēties sev tuvāko un nobalsot par to. Ideja par ES dziesmu grāmatu aizsākusies jau pirms 10 gadiem, taču ne Briselē. Tās sākumi meklējumi kādā bezpeļņas organizācijā Dānijā. Kopš 2015.gada 9.maija vairāk kā 10.000 cilvēku no Dānijas, Austrijas, Grieķijas un Zviedrijas balsojuši par savām sešām mīļākajām dziesmām. Latvija ir piektā valsts Eiropā, kurai ir iespēja balsot!

 

No šī gada 29.janvāra līdz 29.martam  katram dziesmu mīlošam latvietim ir iespēja izvēlēties, kuras sešas dziesmas pārstāvēs jūsu valsti. Latvija ir piektā no divdesmit astoņām Eiropas valstīm, kura ir aicināta balsot – www.eu-songbook.org.

 

Kā jau minēts, 2015.gadā tika nominētas 60 dziesmas, kas iekļautas balsošanas biļetenos. Sadarbojoties 17 mūzikas augstskolām no 14 dalībvalstīm, tika izveidotas sešas dziesmu kategorijas: “Mīlas dziesmas”, “Daba un gadalaiki”, “Brīvība un miers”, “Tautasdziesmas”, “Dziesmas par ticību” un “Bērnu dziesmas”. Februārī līdzīga akcija sāksies arī Itālijā, Rumānijā un Lietuvā, kur mūzikas mīļotāji, skolotāji un koru dalībnieki tāpat kā Latvijā izvēlēsies dziesmas no saviem nacionālajiem dziesmu krājumiem.

 

Eiropas dziesmu grāmata ir nebijis, demokrātisks pilotprojekts, uzsākts pateicoties bezpeļņas organizācijai bez finansiālām vai politiskām saistībām ar Briseli. Kā teicis kādreizējais dāņu Eiropas komisārs, Ritt Bjenegaard: ”Saņemt finansiālu atbalstu no komisijas būtu kā nāves skūpsts!”. Interesanti, ka ES dziesmu grāmata, apvienojot tautas sajūtas un eiropiešu balsis, pārsteidzoši saliedējis politiķus no visas Eiropas. Dziesmu grāmatas organizācijas dibinātājs un prezidents – Jeppe Marsling (dzimis 1974), atklāj pamatideju, kas slēpjas aiz šīs iniciatīvas: “Ja mēs, eiropieši, no sirds vēlamies atkāpties no ekonomikas – oglēm, metāla un zivīm, bet pievērsties kultūrai, mums jāņem Eiropas vadīšana savās rokās. Sāksim ar to, ka tā pieder mums – Eiropas iedzīvotājiem, vēl pirms politiķiem un birokrātiem. 28 dalībvalstis diemžēl maz zina cita par citu. Dalīšanās ar nacionālajiem dziesmu dārgumiem ir veids, kā varam spert soli pretim iespējai iepazīt vienam otru tuvāk.”

 

2016. gadā ir plānots izdot pirmo grāmatas izdevumu: 168 dziesmas, drukātas gan oriģinālvalodās, gan angļu valodā. Iespējamā peļņa varētu veidoties vienīgi no angļu valodas izdevuma, lai visi, kam angļu valoda nav sveša, var dziedāt līdzi un izprast dziesmu vārdus.

 

Sākot no šī brīža turpmāko divu mēnešu laikā mēs uzzināsim, kuras sešas dziesmas latvieši izvēlēsies kā savas tautas spoguli. Mēs ceram, ka prese Latvijā palīdzēs mums informēt ikvienu par iespēju izveidot Latvijas sadaļu pirmajā ES dziesmu grāmatā!

 

 

Fakti un kontakti :

Iniciatori:

Eiropas Savienības dziesmu grāmatas organizācija tika dibināta 2015.gada janvārī. To dibinājuši trīs dāņi un viens itālis. Sīkāku informāciju skatīt – www.eu-songbook.org

Dalībnieki un redaktori Latvijā:

2015.gadā vairāk kā 300 mūzikas augstskolas un kori visā Eiropā tika aicināti nominēt savas dziesmas. Esam saņēmuši vairāk kā 3000 dziesmas no dalībniekiem 24 dažādās valodās. Visvairāk ieteiktās dziesmas tika nodotas nacionālajai dziesmu balsošanai katrā no 28 dalībvalstīm. Pagājušā gada garumā mūzikas skolotāji no Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas un Latvijas vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas ir aktīvi balsojuši par dziesmām. Dziesmu grāmatas redaktore Latvijā – Rūta Kanteruka – Latvijas vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas (LVIIMSA) vadītāja ir rediģējusi pēdējo un galīgo dziesmu sarakstu, kas tiek nodots ikviena interesenta acīm.

Kur balsot?

Balsot par dziesmām iespējams www.eu-songbook.org mājaslapā. Iespējams balsot arī latviešu valodā, kā arī 20 citās valodās.

Kategorijas:

Jūs varat nobalsot šādās kategorijās: 1) Mīlestība, 2) Daba, 3) Brīvība un miers, 4) Tautasdziesmas, 5) Dziesmas par ticību un 6) Bērnu dziesmas. Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmija piedalījās kategoriju veidošanas procesā.

Publikācija:

2016.gada decembrī, kad visas 28 dalībvalstis būs nobalsojušas, būs zināmas 168 izvēlētās dziesmas. Mūzikas  redaktors Francesko Cali, Itālija, apkopos dziesmas, kuras tiks tulkotas sadarbībā ar kvalificētiem tulkiem. Grāmatā visas 168 dziesmas būs gan oriģinālvalodā, gan angļu valodā. ES dziesmu grāmata tiks izdota 2017.gada 9.maijā – Eiropas dienā. Tā būs kā dāvana Eiropai!

Dizains:

Dizains, kas tiek izmantots plakātam un balsošanas biļeteniem, tiks izmantos arī grāmatas vākam. Dizaina autors ir David Drachmann Laureng, kas strādā Karaliskajā teātrī, Kopenhāgenā.

 

Kontakti:

Rūta Kanteruka, Latvijas vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas vadītāja.

ruta[punkts]kanteruka[uz]gmail[punkts]com / mob. (371) 29111463

Jeppe Marsling, ES dziesmu grāmatas organizācijas dibinātājs un prezidents.

editor[uz]eu-songbook[punkts]org / mob. (45) 60688714

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.