21.06.2021
Jauns tiešsaistes pasākumu cikls “LNB pēta”

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) uzsāk jaunu tiešsaistes pasākumu ciklu “LNB pēta”, kura mērķis ir iepazīstināt bibliotekāru auditoriju un citus interesentus ar LNB vadošo bibliotēkzinātnes, grāmatzinātnes un saistīto nozaru pētnieku veikumu, sagatavotajām publikācijām un izdevumiem. Vienlaikus tas paredz dalīšanos secinājumos un pārdomās par pētniecības rezultātiem, kā arī kopīgas diskusijas par pētniecības metodēm un procesu. Pasākumu cikls vairos bibliotekāru izpratni un zināšanas par LNB pētniecības izdevumiem, tādējādi veiksmīgāk varēs izvēlēties izdevumus bibliotēku krājuma papildināšanai, kā arīpastāstīt par tiem lasītājiem. Rezultātā, tiks sniegts atbalsts bibliotēkas krājuma satura plānošanā un piedāvātas jaunas ierosmes saņemtās informācijas popularizēšanā.

 

Pirmajā jaunā cikla “LNB pēta” pasākumā piedalīsies LNB Speciālo krājumu departamenta Letonikas un Baltijas centra  vadošā pētniece Jana Dreimane. Pasākuma moderatore būs LNB vadošā pētniece Vija Daukšte.

 

Kas kopīgs un kas atšķirīgs ir Latvijas kultūras darbiniekiem, kurus šķir teju gadsimts? Kādi bija bibliotekāru centieni un vērtības, profesionālās karjeras iespējas, dzīves grūtības 20. gadsimta pirmajā pusē un kādas tās ir patlaban, 21. gadsimta sākumā? Par šiem jautājumiem rosina domāt jaunā biogrāfiskā vārdnīca “Valsts bibliotēkas darbinieki, 1919–1944”, kas LNB apgādā izdota 2021. gada sākumā.

 

Izdevumā, ko sastādījusi LNB vadošā pētniece Jana Dreimane un salikumu veidojis mākslinieks Verners Timoško, apkopota informācija par 59 Valsts bibliotēkas darbiniekiem − no lifta dežuranta līdz direktoram − visiem, kuri uzsāka karjeru bibliotēkas pastāvēšanas pirmajā ceturtdaļgadsimtā (no dibināšanas 1919. gada augustā līdz otrajai padomju okupācijai, kas Rīgā sākās 1944. gada oktobrī). Katram no šiem darbiniekiem bija sava nozīme bibliotēkas pamatu izveidē, darba virzienu attīstībā un procesu nepārtrauktībā.Biogrāfiskos šķirkļus papildina darbinieku fotoportreti, kuri ļauj ne tikai ieskatīties bibliotekāru vaibstos, bet arī spriest par 20. gadsimta pirmās puses salonfotogrāfijas iezīmēm.

 

Grāmata pieskaitāma pie sociālās vēstures izpētes avotiem, jo Valsts bibliotēkas personāls savdabīgā šķērsgriezumā raksturo pirmās Latvijas Republikas inteliģenci. Biogrāfijas ļauj spriest par bibliotekāru izcelsmi, izglītību, profesionālo darbību, aktivitātēm citās kultūras nozarēs, zinātnē un politikā. Bibliotekāru sarežģītie, pat traģiskie likteņi padomju laikā un nacisma gados apliecina okupācijas varas postošo ietekmi uz Latvijas sabiedrību.

 

30. jūnijā plkst. 11.00 grāmatas sastādītāja J. Dreimane aicina interesentus ielūkoties Valsts bibliotēkas sākuma posma darbinieku galerijā, izceļot spilgtākās personības un viņu devumu atsevišķās kultūras nozarēs. Izmantojot Valsts bibliotēkas darbinieku biogrāfijas, viņa iezīmēs dažas raksturīgas līnijas 20. gadsimta Latvijas bibliotekāra portretā, iedrošinot rosinot sociālās vēstures pētniekus pievērst lielāku uzmanību inteliģento kultūras nozares inteliģences profesiju pārstāvjiem.

 

Visus interesentus aicinām pieslēgties pasākuma tiešraidei  LNB “Facebook” lapā vai LNB “YouTbe” kanālā. Pasākums ilgs aptuveni stundu, iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama.

 

Papildu informācija:

 

Augusts Zilberts

Sabiedrisko attiecību vadītājs

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: augusts@lnb.lv

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.