08.11.2022
Jauna portāla sadaļa un aicinājums bibliotēkām piedalīties “Latviešu grāmatai 500” svinēšanā

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina ikvienu bibliotēku pievienoties ceļā uz gaidāmo pirmās latviešu grāmatas piecsimtgades jubileju, daloties ar saviem stāstiem, atklājumiem, atziņām par grāmatniecības vēsturi gan savā kopienā, gan visā Latvijā. Ieskaties mūsu jaunajā sadaļā!

Grāmatas un bibliotēkas vēsture ir spogulis, kurā ieraugāmi nācijas intelektuālie meklējumi, sasniegumi un zaudējumi, attieksme pret savējiem un “citādajiem”. Pirmās iespiestās latviešu grāmatas piecsimtgade, ko svinēsim 2025. gadā, ir iespēja ieskatīties šajā spogulī, izcelt grāmatu un bibliotēku dažādos likteņus gan pilsētās, gan laukos.

Jaunās Bibliotēku portāla sadaļas “Latviešu grāmatai 500” mērķi:

• Bibliotēku draugiem dot iespēju ērti iegūt informāciju par “Latviešu grāmatai 500” programmas pasākumiem, kuri saistīti ar bibliotēkām;
  • Izglītot, iesaistīt un iedvesmot bibliotekārus realizēt savas aktivitātes un dot iespēju piedalīties sadaļas satura veidošanā;
  • Aktualizēt bibliotēku lomu sabiedrībā un izcelt bibliotēkas kā atmiņas glabātājas un novadpētniecības centrus;
  • Aktualizēt reģionu bibliotēkas, īpašu uzmanību pievēršot programmas notikumiem ārpus Rīgas;
  • Veicināt bibliotēku tīklošanos un saliedētības sajūtu.

Vienkopus tiks publicētas ziņas, raksti un intervijas, kas veltītas tēmai “Latviešu grāmatai 500”. Galerijās būs aplūkojamas iesūtītas foto reportāžas no aizvadītajām bibliotēku norisēm. Kalendārā varēs ērti sekot līdzi bibliotēku gaidāmajiem “Latviešu grāmatai 500” notikumiem. Laika ass ļauj izzināt latviešu grāmatniecības vēstures dažus spilgtākos atskaites punktus.

Sadaļas lepnums ir grāmatniecības vēstures pieturpunktu interaktīvā karte, kuras saturu veido atsaucīgas bibliotēkas un pētnieki. Aicinām bibliotekārus izpētīt sava novada spilgtākos stāstus par senāko grāmatu, īpašu rakstnieku, pirmo grāmatnīcu vai kādu citu nozīmīgu reģiona grāmatniecības vēstures mirkli, un iesūtīt materiālus portāla redakcijai, rakstot uz portals@lnb.lv. Raksts tiks publicēts plašai lasītāju auditorijai, un ģeogrāfiskais punkts pievienots kartei, kura tiks pilnveidota, pateicoties jums!

Informāciju sagatavoja:
Anna Iltnere