09.05.2018
Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensība Nacionālais fināls 2018.gada 12.maijā

 

Sestdien, 12. maijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa  zālē sāksies Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības Nacionālais fināls.

 

Ar kārtas numuru 22 uzstāsies Jasmīna Pakalne – Valkas reģionālā čempione no Smiltenes vidusskolas un lasīs fragmentu no Džanni Rodari grāmatas “Sīpoliņa piedzīvojumi”.

 

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) kopā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP), bibliotēkām un skolām visā Latvijā pagājušā gada septembrī uzsāka jaunu lasīšanas sacensību, kurā piedalījās necerēti liels skaits dalībnieku, tie bija vairāk nekā 7 tūkstoši aizrautīgi  5. un 6.klašu skolēni, kuriem ļoti patīk lasīt. Finālā Rīgā piedalīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, no kuriem 17 ir zēni un 13 meitenes. Klātienē viņus atbalstīs visa klase, bet video tiešraidē LNB mājas lapā www.lnb.lv līdzi jutīs vēl daudzi simti lasīšanas entuziastu.

 

Ideja par kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljons skolēnu. Savukārt, pie mums, tā ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS 2016.gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4.vietā no beigām 50 valstu konkurencē, lai gan patiesībā viņu lasītprasme ir laba. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.

 

Skaļai lasīšanai bērni ir izvēlējušies ļoti dažādas grāmatas, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Marks Tvens ”Toma Sojera piedzīvojumi”, Džanni Rodari “Sīpoliņa piedzīvojumi”, Andrejs Upīts ,,Sūnu ciema zēni'' līdz visur pasaulē populārām grāmatām - Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata" un Enida Blaitone "Piedzīvojumu sērija", kā arī latviešu mūsdienu autoru darbus - Māris Rungulis "Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti''.  Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt tikai pozitīvas emocijas, kas saistītas ar lasīšanu. Sacensību vērtēs pieredzējusi žūrija - Vija Kilbloka, izdevniecības “Zvaigznes ABC” valdes priekšsēdētāja, Otto Ozols, rakstnieks un žurnālists, Ivars Svilāns, sabiedrisko attiecību eksperts, Ilze Dobele, LNT ziņu moderatore un Krista Burāne, teātra un kino režisore. Lasījumu laikā eksperti izteiks savu vērtējumu, dalīsies pārdomās par lasīšanu, tās nozīmi. Nacionālais skaļās lasīšanas sacensības uzvarētājs uz gadu kļūs par Latvijas Nacionālās  bibliotēkas Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktora pienākumos ietilps ne vien reprezentācijas pasākumu apmeklēšana, tādu kā bērnu kultūrai veltītu izstāžu atklāšana, bet arī bibliotēkas pakalpojumu vērtēšana, sava viedokļa paušana medijiem, kā arī iespēja šovasar kopā ar savu klasi iesaistīties Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas pasākumos 24.jūlijā un iegūt pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” 2018/2019 posmam.

 

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības fināla norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome,  kā arī visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošinās SIA “Jānis Roze” un Apgāds Zvaigzne ABC. Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori un bērnu vecāki.

 

Informāciju sagatavoja:

Silvija Tretjakova

Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Bērnu literatūras centra vadītāja

silvija[punkts]tretjakova[uz]lnb[punkts]lv  

29492456

www.lasamkoks.lv     

 

 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.