17.03.2022
"Lielie lasīšanas svētki" jau rīt, 18. martā!

Piektdien, 18. martā, no plkst. 14.00 līdz 16.00 tiešsaistē norisināsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021" svinīgais noslēguma pasākums – "Lielie lasīšanas svētki". Grāmatu lasīšanas maratona noslēguma pasākums šogad veltīts karā bojā gājušajiem Ukrainas bērniem.

 

Pasākuma tiešraide būs skatāma LNB YouTube un Facebook lapās, un portāla LSM.lv sadaļas "Bērnistaba" Facebook lapā.

 

Vēlamies izcelt, ka 2021. gadā programmas 9+ vecumgrupas visaugstāk vērtētā grāmata ir ukraiņu rakstnieces Halinas Vdovičenko grāmata "36 un 6 kaķi" (no ukraiņu valodas tulkojis Māris Salējs, izdevējs "Latvijas Mediji"), kuru vairāk nekā 800 bērni novērtējuši ar godpilno 1. vietu.

 

Ukraiņu rakstniece Halina Vdovičenko ir atsūtījusi latviešu lasītājiem savu videosveicienu, kurā saka: "Dārgā Latvija, dārgie Latvijas cilvēki, sveicinu jūs! Es esmu Halina Vdovičenko, grāmatas "36 un 6 kaķi" autore, un, pirmkārt, es gribu jums pateikties par atbalstu manai tautai cīņā par neatkarību! Mēs to jūtam un esam jums ļoti pateicīgi. Otrkārt, es esmu ļoti priecīga par to, ka mazie lasītāji šo bērnu grāmatiņu ir tik silti uzņēmuši, un ka viņiem tās varoņi ir iepatikušies. Es pateikšu, kādēļ šie varoņi patīk man. Pirmkārt, tādēļ, ka jebkurā sarežģītā situācijā viņi apvienojas un vienmēr atrod izeju. Un vienmēr iziet no tās kā uzvarētāji. [..] es šobrīd nesaku uz redzēšanos, bet saku – uz jaunu tikšanos! Slava Ukrainai!"

 

"Ziņas no kara plosītās zemes liek ar dziļām sāpēm dvēselē domāt par Krievijas agresora uzsāktā bezjēdzīgā kara nevainīgajiem upuriem, tiem tūkstošiem, kuri zaudējuši savas dzīvības un miljoniem, kuri aizklīduši bēgļu gaitās prom no savas dzimtenes, mīļajām mājām, kopā ar šausmām un ciešanām sirdīs. Lai katra mūsu izlasītā grāmata palīdz ar līdzjūtību, draudzību un atbalstu, mīlestību un izpratni un ir kā veltījums Ukrainai un tās uzvarai!" – saka LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

 

2021. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" kolekciju veidoja 28 grāmatas no 8 izdevniecībām. No 11 oriģinālliteratūras grāmatām vairākas bija veiksmīgas debijas bērnu literatūrā, nominētas Latvijas literatūras Gada balvai un ieguvušas balvu (Ērika Bērziņa "Mammas dzejoļi", Inga Žolude "Pirmo reizi uz zemes"), dzejā – Lote Vilma Vītiņa "Meitene", zinātniskās fantastikas žanrā – Džeina Šteinberga "Lasītāja", blakus iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš "Kapteiņa zirdziņš", Agnese Vanaga "Pagalma enciklopēdija jeb kas tad tas?", Māris Rungulis "Asins lietus", Ieva Melgalve un Elizabete Lukšo-Ražinska "Emī un Rū. Robota sirds", Dzintars Tilaks "Šausmiņa", Kristīne Ulberga "Kariete uz Santjago" un Laura Vinogradova "Upe".

 

Tulkoto literatūru pārstāvēja 17 izdevumi no 10 valodām – igauņu, lietuviešu, somu, zviedru, ukraiņu, franču, angļu, vācu un nīderlandiešu. Grāmatas par vecāku un bērnu attiecībām, atmiņām un pieredzi, piedzīvojumiem, ko augstā literārā kvalitātē piedāvā igauņu rakstnieki Andruss Kivirehks, Pireta Rauda un Kairi Looka, kā arī zviedru bērnu literatūras ikona – Ulfs Starks. Somi Petri Tamminena, Valpuri Kertula un Mika Kerenens aizved mūs citplanētiešu gaidās un tepat multietniskā sabiedrībā stāsta, kā komunicēt vienam ar otru, izpildot noteikumus, kas būtībā ir tie paši mūžsenie cieņas un atbildības jautājumi. Lielākā daļa no kolekcijas grāmatām ir ieguvušas nacionālās un starptautiskās balvas, no nīderlandiešu valodas tulkota izcilā Astridas Lindgrēnes piemiņas balvas 2019. gada laureāta Barta Mūjārta grāmata "Brāļi". Talantīgās franču rakstnieces Delfīnes de Vigānas darbs "Lojalitātes" – emocionāli ļoti spēcīgs stāsts par skolotāju, vecākiem, kuri, maldoties savās personiskajās problēmās, nepamana pusaudzi, kurš salūzt zem pieaugušo problēmu risināšanas smaguma. Programmas grāmatas ir saistošas dažādiem lasīšanas līmeņiem, to tematika ir mūsdienīgi aktuāla (robotizācija un vientulība) un tajā pašā laikā pieskaras tādiem mūžīgiem jautājumiem kā uzticība, atbildība par saviem tuvākajiem un pieaugšana.

 

Jau šobrīd varam atklāt, ka visaugstāk vērtēto 15 grāmatu skaitā ir septiņi oriģinālliteratūras izdevumi, pārstāvot pieredzējušus rakstniekus un gados jaunus autorus un pat debitantus.

 

Lasītveicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" uzdevums ir palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošināt piekļuvi nesen izdotām grāmatām un ar pozitīviem stimuliem rosināt lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu kā Latvijā 788 bibliotēkās un skolās, tā arī 71 latviešu diasporas centrā 30 pasaules valstīs – tādi bijuši aptvēruma rādītāji 2021. gadā. Kopumā programmā iesaistījās 859 institūcijas, rados labvēlīgus apstākļus lasīšanai un sarunām par grāmatām. 15 500 lasītāji vecumā no 5 gadiem līdz pat sirmam vecumam sniedza arī rakstisku vērtējumu par izlasīto, grāmatu vērtējumus jau saņēmuši autori.

 

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" īstenošanu un "Lielo lasīšanas svētku" norisi atbalsta LR Kultūras ministrija, pagājušajā gadā skolu iesaisti finansēja Valsts izglītības satura centrs Eiropas Sociālā fonda projekta "Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai" ietvaros. Satura pilnveidošanu un organizatorisko darbu veic LNB kopā ar reģionālajām bibliotēkām un citiem atbalstītājiem.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Bērnu literatūras centra vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.