Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020 sākusi savu darbu!

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” šogad svin savu 20. gadskārtu. Lasītājus valsts svētkos sveicam ar jauno, ekspertu izraudzīto un rekomendēto grāmatu kolekciju. LR Kultūras ministrijas finansējums šajā sarežģītajā laikā nāk kā atbalsts ap 700 publisko, skolu bibliotēku krājumu papildināšanai un pussimtam latviešu diasporas centru kā sirsnīgs lasītprieka sveiciens no dzimtenes, bet autoriem un izdevējiem – pateicība un skaidra vēsts, ka viņu darbs mums ir ļoti nepieciešams.

2020. gada kolekcijā ir iekļautas 28 grāmatas no astoņām dažādām izdevniecībām. Tās ir: “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “Liels un mazs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Dienas Grāmata”, “Aminori” un “Lietusdārzs”. Nelielajā kolekcijā pārstāvēti 14 oriģinālliteratūras darbi un 14 tulkojumi no dažādām valodām – lietuviešu, igauņu, zviedru, somu, krievu, franču un katalāņu.

Ieteiktās grāmatas palīdzēs vecākiem, skolotājiem un bibliotekāriem vieglāk orientēties bagātajā bērnu un jauniešu grāmatu klāstā. Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas lasītāji soli pa solim varēs iesaistīties bibliotekāru rosinātās aktivitātēs, kuras, ļoti ceram, drīz būs iespējamas arī klātienē.

Šogad LNB lasīšanas veicināšanas programmai “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir gandrīz divreiz lielāks valsts finansējums nekā pagājušajā gadā. Tas tiek izlietots vienam mērķim – nodrošināt pēc iespējas plašāku piekļuvi interesantai lasāmvielai un iesaistīt priekpilnā sacensībā lasītājus Latvijā un ārpus tās, dot iespēju ikvienam izteikt savu viedokli par lasīto, autoriem saņemt atgriezenisko saiti un bērniem gūt prieku un uzlabot lasītprasmi. Valsts finansējums piesaista lasīšanas veicināšanai divreiz lielāku vietējo atbalstu gan naudas izteiksmē, gan brīvprātīgo iesaistē. Bibliotēkas pakāpeniski vērsies vaļā pēc COVID-19 ierobežojumiem un ir prieks, ka tām būs pieejama “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Tikai 30% no šogad aptaujātajiem bibliotekāriem atzīst, ka bibliotēkās, kur viņi strādā, ir izveidotas savas unikālas lasīšanas veicināšanas programmas, lielākoties darbojas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” un citas LNB piedāvātās kampaņas vai arī reģionāla līmeņa lasīšanas aktivitātes: konkursi, vasaras lasīšanas uzdevumi, grāmatu svētki.

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova