13.07.2018
Aicinām uz Dziesmu svētkiem veltītu izstādi!

Izskanējuši Simtgades Dziesmu un deju svētki. Šķiet, ikviens joprojām vēlas izjust to īpašo gaisotni vai arī atcerēties piedzīvoto iepriekšējo gadu svētkos. Valcēnieši īpaši var lepoties ar savām senajām kora dziedāšanas tradīcijām, kuru aizsākums meklējams jau Jāņa Cimzes vadītajā Vidzemes draudzes skolu skolotāju seminārā. Kā rakstījusi diriģente Māra Miķelsone: „Ar lepnumu varam apgalvot, ka lielo Dziesmu svētku gājiens ir sācies tieši no šejienes, no J. Cimzes un cimziešiem.”  („Darba Karogs”, 1987, 12.sept.) Pirms 150 gadiem 1868. gada 21. maijā Valkā notika pirmie Dziesmu svētki novadā. Koncertu diriģēja Cimzes audzēknis Indriķis Zīle. 1873. gadā viņš kļuva par I Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģentu. I Dziesmu svētkos Rīgā piedalījās arī Valkas mūzikas biedrības jauktais koris. 

 

Svētku atcerei Valkas bibliotēka veltījusi izstādi “DZIESMU SVĒTKU GARA GAITA”, kas no 10. jūlija aplūkojama novadpētniecības stendā. Par plašo materiālu klāstu gribam teikt lielu paldies kādreizējai Valkas kora “Tālava” vecākajai Anitai Zvirgzdiņai. Viņa mums dāvinājusi brīnišķīgu  kolekciju, kura aizkustinās ikviena svētku dalībnieka sirdi. To apskatot, katrs varēs atsaukt atmiņā savus Dziesmu un deju svētkus. Anitas kundze saglabājusi svētku programmiņas, nozīmītes un citas piemiņas lietas sākot jau ar 1960. gadu. Viņas rakstītajās piezīmēs var uzzināt daudz ko par Valkas kultūras nama kora gaitām – par koncertiem, ekskursijām u.c.

 

Aizkustinošākie šķiet materiāli, kas saistās ar 1990. gada Dziesmu svētkiem, kas bija pirmie pēc Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas. To gaisotni labi var izjust, šķirstot svētku dienās iznākušos laikrakstus.

 

Izstādē izmantotas arī fotogrāfijas un citas piemiņas lietas, ko savulaik bibliotēkai dāvinājuši kora dziedātāji Hilda Pričina, Rasma Mitriņa, Aina Vilka un Reinis Būda.

 

Valkas bibliotēkas mājas lapā joprojām apskatāma arī digitālā izstāde “Ceļā uz Dziesmu svētkiem”, šeit var izlasīt dalībnieku atmiņas gan par vietējā mēroga dziedāšanas svētkiem un skatēm, kā arī par piedalīšanos lielajās dziesmu dienās Rīgā.

 

Priecāsimies arī par jauniem atmiņu stāstiem! Varbūt arī citiem koristiem un dejotājiem saglabājies kas interesants no svētku atribūtikas? Laipni lūdzam ņemt dalību izstādē!

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.