Valkas novada Dzejas diena 3.oktobrī

Aicinām 3. oktobrī plkst. 13.00 uz Valkas novada Dzejas dienu “Latgaliešu dzeja Ziemeļvidzemes pakalnos” Valkas mākslas skolā (Beverīnas ielā 5).

Jau sesto gadu, rudenim sākoties, tiek rīkotas Valkas novada Dzejas dienas. Šogad visupirms gribam pieminēt mūsu ievērojamāko novadnieci, dzejnieci, dramaturģi Velgu Krili, kurai 27. septembrī apritētu 75 gadi. Viņas literārais devums plašā izstādē “Uz tā tālā ceļa” būs skatāms Valkas novada Centrālajā bibliotēkā novadpētniecības stendā no 25. septembra līdz 31. oktobrim.

Dzejas dienu pasākums Valkas novadā nozīmē tikšanos ar jau zināmiem dzejniekiem, kā arī jauniem un vēl nedzirdētiem talantiem. Šogad pasākuma apmeklētājiem izvēlējāmies dot ieskatu Latgales puses dzejniekos, lai visi kopā iepazītu un klausītos skanīgo latgaļu valodu. Šī gada dzejas dienas moto ir “Tik skaidrā volūdā”. Interesentiem būs iespēja tikties un klausīties literātu Valentīna Lukaševiča, Oskara Orlova un Ligijas Purinašas autorlasījumus. Pasākumu vada Zane Brūvere-Kvēpa.

Literatūrzinātnieks un rakstnieks Valentīns Lukaševičs aktīvi darbojas žurnālistikā un ir populārs raidījumu vadītājs radio “Kolnasāta” un LTV1 “Cytaidi latviskais”. “Lukaševiča dzeja nedz notušē dzīves negludumus patētiskās frāzēs par zilo ezeru zemi, nedz raud rūgtas asaras par drūmu dzīvi Eiropas Savienības nomalē. Tā ir vienkārši dzīva, sprigana latgaliešu dzeja”, tā par autoru izsakās dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

Par latgaliešu dzejnieka Raibīs jeb Oskara Orlova krājumu “Pistacejis” kāds cits vidzemnieks Henriks Eliass Zēgners raksta :“Autora uzbūvētā tēlu pasaule it kā pazīstamā vidē atrod jaunus pieturas punktus, kuriem pievērst lasītāja uzmanību – vai tā būtu lauku ainava vai kāda skumja cilvēciska rīcība. Patīkams ir arī humors, kas mijas ar skaudrākām noskaņām, un viss iepriekšminētais ir arī veiksmīgi sakārtots kopā – nesarežģītā un cilvēciski siltā krājumā, ko paspilgtina dumpinieciski pavedieni”.

Klausītājiem, īpaši sievietēm, noteikti būs interesanti tikties ar jauno Latgales literāti Ligiju Purinašu. Ligijai ir bakalaura grāds vēsturē. Sievietes būtība un loma autori vienmēr ir interesējusi arī kā vēsturnieci. Viņas dzejā dziļi noslēpti ir arī ģimenes stāsti un personīgā pieredze. 2019. gada nogalē iznāca Ligijas Purinašas dzejas debijas krājums “Sīvīte”, kas ir autores atklāšanās gan kā dzejniecei, gan sievietei.

Latgaliešu īpašā spēja uzrunāt un iepriecināt cilvēkus ar savu atvērtību un atraktivitāti aizrauj lielu daļu citviet dzīvojošos. Aicinām valcēniešus apmeklēt Dzejas dienu Valkā 3. oktobrī un pabūt kopā dzejas pasaulē!

Pasākums notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

#Dzejasdienas2020

Līga Rozīte

Valkas novada Centrālās bibliotēkas direktores p.i.