22.10.2018
Tikšanās ar Valdi Atālu

Dziesminieks, dzejnieks un gleznotājs  Valdis Atāls šoruden izdevis savu dzīvesstāstu grāmatā “Elles debesis”. Tas ir dokumentāls atskats uz paša dzīvi  un lielā mērā  arī uz padomju ideoloģiskā aparāta  īstenoto teroru pret iekārtai nelojāliem un citādi domājošiem cilvēkiem.

 

1978. gadā Valdi Atālu par pretvalstisku nostāju, oficiāli par bandītismu, apcietina. Viņš tiek nogādāts vienā no Padomju Latvijas šaušalīgākajām vietām – čekas pagrabos, kur pēc ilgas pratināšanas viņam tiek pasludināts tiesas spriedums – pieci gadi ieslodzījumā. Pēc nesekmīga pašnāvības mēģinājuma sākas Valda Atāla, īstajā vārdā – Vladimira Šatrovska, ceļojums uz Labitnangiem – uz stingrā režīma labošanas darbu koloniju “Baltais lācis”, kas atrodas nekurienē uz robežas ar mūžīgo sasalumu un elli. Pēc pirmās ziemas ne viens vien zeks nonāk pie secinājuma, ka elle visdrīzāk ir nevis liesmās, bet gan mūžīgajā sasalumā.

 

Tomēr Valda Atāla grāmatu var lasīt ar aizrautību, jo viņa neparastais stāstnieka talants, to padara par brīžiem neticamu un pat komisma pilnu nometnes dzīves atainojumu. Šāds atskats par pārdzīvoto, šķiet,  ļauj autoram būt sazemētam ar Mīlestību un dāvāt to arī mums.

 

Grāmatas atvēršana un tikšanās ar Valdi Atālu Valkas bibliotēkā notiks 26. oktobrī plkst. 18.00.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.