31.07.2017
Piemiņas izstāde "Jānis Andrejs Sīmanis. Medaļas"

Valkas bibliotēkā apskatāma māksliniekam Jānim Andrejam Sīmanim veltīta piemiņas izstāde. 14.augustā viņš svinētu savu 70. dzimšanas dienu.

 

 

Viņš pats ir teicis: “Esmu Jānis Sīmanis kā mans tēvs un Andrejs Sīmanis kā mans vectēvs.”

 

Sieva Gunda un meita Anda raksta: “Jānis bija zinātkārs cilvēks: viņu interesēja praktiski viss, bet to, kas visvairāk, viņš centās izpētīt līdz dziļumiem. Pašmācības ceļā apguva poļu, čehu, angļu, čigānu, igauņu, prūšu valodas. Viņa vaļasprieki bija: spēļu kārtis, piparkūku formu, koka karošu projektēšana, izzūdošu vārdu/jēdzienu apzināšana, salīdzinošā valodniecība, zīmes un simboli, politika, vēsture, heraldika un grāmatas, grāmatas, grāmatas...”

 

Nu jau Jānis Andrejs Sīmanis devies mūžībā, bet saglabājušās laikrakstu publikācijas, kurās varam uzzināt, kāds viņš bija, ko domāja un darīja.  

 

Intervijā Atim Videmanim 1994. gadā Jānis Sīmanis stāstījis, ka “dzīvo pēc vectēva dotā padoma, kas teicis: “Puika, tu daudz nepūlies blēņas, melus sacerēdams. Runā patiesību. Tāpat neviens neticēs!””

 

Jānim Sīmanim bijis tuvs Zaļo kustības kredo – tīra, sakopta un zaļa Latvija, tāpat arī cilvēka iekšējā, garīgā sakoptība. 1993. gadā Ilze Brice, rakstot par viņu, atzinusi, ka vislabāk par sevi viņš var pastāstīt pats.

 

Atmodas laikā mākslinieks aktīvi darbojies Tautas frontes rindās. Tā laika avīžrakstos var lasīt viņa iedvesmojošās rindas: „Vienīgais nopietnais veids, kā mīlēt Tēviju, ir apzināts, rūpīgs darbs Tēvijas labā. Jā, mīlestība ir smaga nasta. Un tikai stiprajiem pa spēkam, jo nastā ir darbs, rūpes un milzīga atbildība par visu, kas notiek Tēvzemē un tai apkārt. Ir jāatjaunojas un ikdienas augstumos jānostāda tie morālie priekšstati un jēdzieni, kā – ticība, cerība, mīlestība, gods, cieņa, brīvība, brālība, vienlīdzība, tiesa un taisnība, draudzība, pagātne, tagadne, nākotne, patriotisms, darbs, dzimtā valoda, uzticība, pieticība (skaidri ekonomisks faktors), pieklājība...”

 

Aivars Zilbers stāstījis par to, kā Jānis Sīmanis krāj retas un unikālas lietas, lai izjustu estētisku prieku par to, ka ir cilvēki, kas meklē ārkārtējo un uztur dzīvu nestandarta domāšanu. Arī mākslinieks pats meklējis ārkārtējo nevis kārtējo…

 

1986. gada laikraksta “Darba Karogs” publikācijā Aldis Dubļāns iepazīstina ar Jāni Sīmani un pastāsta par viņa ģimenes ienākšanu Valkā; šeit var izlasīt arī mākslinieka pausto domu, ka “medaļa – tā ir goda parādīšana cilvēkam, kurš tev labu darījis, no kura esi mācījies.”

 

Aicinām aplūkot Jāņa Andreja Sīmaņa veidotās medaļas! Izstāde apskatāma no 1. līdz 31. augustam.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.