12.04.2021
Pavasara jubilāriem veltīta izstāde

Liekas, ka pavasaris visvairāk saistās ar romantiskām izjūtām – lirisku dzeju, skaistām ainavām un skanīgām dziesmām. Tādi ir arī mūsu jubilāri  apveltīti ar radošu dzirksti, ar saviem darbiem spējuši iepriecināt daudzus. Viņus godinām izstādē "Pavasara jubilāri Valkas novadā".

 

9. aprīlī pusapaļā jubilejā sūtījām sveicienus Anitai Anitīnai (īstajā vārdā Anita Kopštāle). Izstādē iepazīstinām ar Anitas dzejoļu grāmatām – “Ar aizlauztiem spārniem” (2005), “Pieskāriens” (2012) un 11 autores pašrocīgi veidotiem, noformētiem un bibliotēkai dāvinātiem krājumiņiem. Laikraksta “Ziemeļlatvija” publikācijas iepazīstina ar Anitu – sākot jau ar pirmajiem 2002. gada avīzē nodrukātajiem dzejoļiem un pašu pirmo rakstu, kurā uzzinājām, kas ir noslēpumainā, jauko dzejas rindu autore Anita Anitīna. Skatāmas arī pēdējo gadu publikācijas kā, piemēram, Ingas Karpovas raksts “Ar tiem, kas aprīlī, nav garlaicīgi”, kura nosaukumā izmantotas rindas no Anitas dzejoļa. Izstādē lasāmi arī vairāki Anitas veltījumi – gan Valkas 1. vidusskolai, kuras absolvente viņa ir, gan veltījuma dzejoļi, kas tapuši, iedvesmojoties no Ilzes Brices gleznām u.c.

 

19. aprīlī 75. dzimšanas diena māksliniekam Donaldam Smelterim (1946-2019). Ar Valku Donalda dzīve saistās no 1974. gada, kad viņš šeit ieradies pēc Liepājas lietišķās mākslas vidusskolas sadales komisijas lēmuma un sācis strādāt Valkas novadpētniecības muzejā par dekoratoru. Bijis mākslinieks Valkas kultūras namā, Komunālo uzņēmumu kombinātā, skolotājs jaunatvērtajā Valkas mākslas skolā, kā arī Ērģemes pamatskolā. 1987. gadā izveidojis pirmo kooperatīvu Valkā – “SPEKTRS” (1987-1992). Bijis fotostudijas “REFLEX” dibinātājs. Gan piedalījies izstādēs, gan rīkojis personālizstādes. Īpaši interesanta bijusi 2011. gada rudenī Valkas muzejā organizētā Smelteru ģimenes radošo darbu izstāde “Ģimenes bodīte jeb runčiem atļauts”. Par sevi Donalds teicis: “Cik atceros sevi, nekad neiztiku bez krāsu zīmuļiem. Tā bija pilnīga nepieciešamība.”

 

Savukārt 19. maijā 180. jubilejā godināsim kordiriģentu Indriķi Zīli (1841-1919). Viņš mācījies Cimzes skolotāju seminārā, beidzis to ar labām sekmēm un uzaicināts par semināra skolotāju. Bijis stingrs, bet taisnīgs, tāpēc audzēkņi viņu mīlējuši. Līdz 1878. gadam strādājis par Valkas draudzes skolotāju, ērģelnieku, vadījis draudzes kori. 1868. gada 21. maijā bijis Valkas novada pirmo Dziesmu svētku koncerta diriģents. Piedalījies krājuma “Dziesmu rota” tapšanā. Guvis visplašāko atzinību kā I, II, un III dziesmu svētku virsdiriģents; kā rakstījusi tā laika prese: “viņa vadībā dziesmas skanēja viegli un jūsmīgi…”.

 

Izstāde "Pavasara jubilāri Valkas novadā" no 9. aprīļa līdz 31. maijam skatāma bibliotēkas novadpētniecības stendā. 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.