17.11.2020
Izstāde “100 gadu Latvijas Valkai”

Pirms 100 gadiem – 1920. gada 22. novembrī – Latvijas valdība pieņēma lēmumu par pilsētas tiesību piešķiršanu Valkas priekšpilsētu daļām, kuras 1920. gada 1. jūlijā piedalītas Latvijai. Vēsturiski iegājies, ka vairāk mēs atzīmējam citus pilsētai nozīmīgus datumus. Pilsētas dzimšanas dienu svinam 11. jūnijā (šajā datumā 1584. gadā Valkai pilsētas tiesības piešķīra Polijas karalis Stefans Batorijs). Nākamgad atzīmēsim 735 gadus kopš Valkas vārds pirmo reizi minēts vēstures avotos.

 

Tomēr arī 22. novembris Valkai ir nozīmīgs datums. Pēc Latvijas-Igaunijas robežas nospraušanas lielākā, apbūvētā pilsētas daļa tika piešķirta Igaunijai. Atlikusī daļa ar neatlaidīgu enerģiju jau pirmajos 10 gados spēja atkal kļūt par īstu pilsētu. “Uzbūvētas vairāk kā otrtik jaunas ēkas, izbruģētas ielas, iekārtotas dažādas labierīcības utt. To gandrīz visu valcēnieši veikuši pašu spēkiem.” (“Lauku Dzīve”, 1930, 7.aug.)

 

Arī Kārlis Skalbe “Mazajās piezīmēs” (1921-1924) raksta: “Ir jābrīnās par to, kas še tik īsā laikā padarīts. Ir uzcelta elektriskā stacija, ērta un gaiša slimnīca, kura noderēs tāpat Valkai, kā tuvākai apkārtnei, kalnā patlaban ceļ skaistu pamatskolu, kura jau šoruden nāks zem jumta. Bet kapsētas kalnā skan akmeņkaļa kalts. Tur tēlnieks Millers darina granīta pieminekli kritušiem varoņiem, kuru atklās oktobrī. Arī iedzīvotāji liekas apgaroti no šā celšanas prieka.”

 

Izstāde “100 gadu Latvijas Valkai” veltīta tieši pirmajiem diviem gadu desmitiem pēc valstu robežu nospraušanas. Tajā var uzzināt, ko par Valku rakstīja 20. gadsimta 20.-30. gadu grāmatās un pirmās Latvijas Republikas laika presē, kā arī iepazīt rakstu sēriju “Valkā pirms okupācijas” (Valkas novadpētniecības muzeja apkopotie materiāli, ko sagatavojusi Ligita Drubiņa, publicēti laikrakstā “Ziemeļlatvija” 2000. g.).

 

Aleksandrs Upītis ilustrētajā ģeogrāfijas hrestomātijā “Latvija” (1924) raksta: “Cik savādi! Nevienam nenāks prātā runāt un rakstīt par Latvijas Rīgu, Latvijas Liepāju, Latvijas Jelgavu. Minot šās pilsētas, mēs arī bez Latvijas nosaukumiem atzīsim tās par savām. Valka šaī ziņā ir izņēmums. Pēc Valkas sadalīšanas starp Latviju un Igauniju, Latvijai piešķirtā daļa ir tapusi par Latvijas Valku.”

 

Izstāde “100 gadu Latvijas Valkai” novadpētniecības stendā no 16. novembra līdz 30. decembrim.

 

 

Informāciju sagatavoja

Jana Čākure

Valkas NCB Galvenā bibliotekāre novadpētniecības darbā

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.