02.10.2019
Kāds piemirsts literāts Valkas novadā

1991. gadā iznāca grāmata “Mūža acis”. Viens no tās autoriem bija saistīts tieši ar Valku. Recenzijā par to Arturs Goba tolaik rakstīja: “Vecie valcēnieši var vienīgi brīnīties, ka tādu Kārli Akmeni viņi nekādi neatceras. Bet vai advokātu Kārli Bisenieku atceraties? Tas pats vien jau ir. Šis savrupā ceļa gājējs literatūras laukā ir ieminis savu taciņu.”

 

Kas tad bija Kārlis Bisenieks? Dzimis 1913. g., mācījies Valkas 2. pamatskolā, beidzis Valkas valsts ģimnāziju. Latvijas Universitātē apguvis tiesību zinātnes. Viņa tēvs – Valkas Lapskalna māju saimnieks. Gandrīz visu savu dzīvi Kārlis strādājis par advokātu Valkas juridiskajā konsultācijā. Viņa dzīvesbiedre Māra Biseniece bijusi režisore un aktrise Valkas teātrī. Brīvajā laikā Kārlis aizrāvies ar ceļošanu. Krustu šķērsu izstaigājis Latviju un no ceļojumiem atgriezies ar pilnu mugursomu interesantu stāstu un dzejoļu. Jā, jau no jaunības laikiem Kārli Bisenieku valdzinājusi literatūra un dzeja. Pirmie dzejoļi publicēti 1933. g. laikrakstā “Ziemeļlatvija”. Citi literārie darbi vēlāk – ar pseidonīmu Akmens – žurnālos “Liesma”, “Zvaigzne”, “Karogs”, arī laikrakstā “Darba Karogs” u.c.

 

Šopavasar biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava” izdevusi Kārļa Bisenieka grāmatiņu “Ar mugursomu”, kur apkopots viņa ģimenē saglabātais literārais mantojums – dzejoļi, biogrāfiskie tēlojumi, stāsti, esejas un literārās pasakas, ko papildina dzimtas arhīva dokumenti un fotogrāfijas. Izdevējs Zigurds Kalmanis grāmatas ceļavārdos raksta: “Lai gan tā, šķiet, domāta dzimtas vēsturiskās atmiņas saglabāšanai, ne vienu vien košu atklājumu te ieraudzīs gan novadpētnieki, gan literatūras zinātāji, gan savdabīgu teksta nokrāsu mīļotāji.”

 

Kārlis Bisenieks patiešām ir literāts, kuru būtu vērts atcerēties. Tāpēc aicinām uz tikšanos Valkas novada Centrālajā bibliotēkā 17. oktobrī plkst. 17.00! Tajā piedalīsies literāta mazdēls Gaidis Bogdanovs un grāmatas sastādītāja sabilniece Ziedīte Začeste. Tas būs stāsts par to, cik skaisti viss var izvērsties, ja īstajā laikā satiek īstos cilvēkus.

 

Jau no 1. oktobra bibliotēkā skatāma izstāde “Šķūnītī saglabātais mantojums: Valcēnieša KĀRĻA BISENIEKA (AKMENS) arhīvā ieskatoties”.

 

 

Ieskatam fragments no Kārļa Bisenieka tēlojuma “Saruna ar Tadenavu”:

“Mazais – lielā sākums. Vai varenā Daugava nesākas kā urga? Vai Antiņa uzjājiens Stikla kalnā sākumā nav tikai solītis augšup? Tadenava – lielā Raiņa mazais sākums. Kur dzejnieka maigums? Kur viņa skarbums? Paiesimies līdz mājai, kur karājies dzejnieka šūpulis! Pastaigāsimies gar Eglonu – upīti, kas līkumo ap šo māju! Vai redzi pļavu puķaino audumu? Vai saod ziedu smaržas? Vai dzirdi Latvijas mazās upītes valodu? Lūk, Raiņa maigums! Atgriezīsimies pie lielceļa – tā paša, kas kā upe aizskalojas gar mājas pakšiem! Vai redzi akmens šķembu? Lūk, Raiņa skarbums!”

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.