27.02.2018
Izstādes “No Ērģemes līdz Krimai” atklāšana

5. martā pl. 11.00 Valkas novada centrālajā bibliotēkā aicinām uz ērģemietes Birutas Rukas gleznu izstādes atklāšanu. Biruta tuvākā un tālākā apkārtnē izdaudzināta kā lieliska toršu cepēja. Taču daudz mazāk zināms par kādu citu viņas talantu un aizraušanos – gleznošanu.

Par savu brīvā laika nodarbi Biruta Ruka stāsta:

"Zīmēt un gleznot sāku tikai pensijas gados. Mākslas skolā un nekādos kursos neesmu mācījusies. Kad sāku iet skolā, mani mācīja mamma, kā pareizi jāzīmē māja, koki, kā tie atšķiras cits no cita, mācīja zīmēt zirdziņu, sunīti, kaķīti, puķītes un visu citu, kas atrodas apkārt.

Es gribēju iet mākslas skolā Rīgā, bet šai skolai nebija internāta. Un tā man bija jāpaliek mājās un jāpalīdz mammai lauku darbos, jo tēta vairs nebija, kas palīdzētu. Tā es apguvu citu profesiju – kļuvu par pavāri, un no gleznošanas atteicos. Brīvajā laikā dziedāju korī, spēlēju teātri un nekam citam neatlika laika. Kad mazbērni paaugās un vairs nevajadzēja pieskatīt, sāku domāt par gleznošanu. Sākums nebija viegls, izraudzījos akvareli, jo gleznošana ar eļļas krāsām likās ļoti sarežģīta. Tā kā man ir laba redzes atmiņa, tad, braucot ekskursijās un tāpat ceļojot kopā ar ģimeni, vēroju dabas skaistumu un domās jau redzēju to gleznās.

Ļoti patika būt kalnos, Krimā un Gruzijā. Sevišķi patika Karpati, gan Aizkarpati. Tur biju gandrīz mēnesi, nejauši atradu foto no tā laika un nolēmu uzgleznot dažas bildes.

Plenērā es neesmu gleznojusi, kad ceļoju, ņemu līdz fotoaparātu un telefonu, vai uzskicēju šo to interesantu, jo krāsas man tāpat ir galvā. Dažreiz braucu uz Gauju vai citu upi un ezeru fotografēt, sevišķi rudenī un pavasarī palu laikā. Materiālu gleznošanai jau var atrast arī izejot no mājas, tikai jāprot ieraudzīt.

Vēlu veiksmi visiem pensionāriem – atrast savu vaļasprieku."

Izstāde Valkas bibliotēkā būs apskatāma no 5. marta līdz 27. aprīlim.