07.05.2019
Izstāde par muižām Latvijā un Valkas novadā

Ar Baltā galdauta svētkiem aizvadīta Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas diena, kad tikāmies ar kultūras pieminekļu pētnieku Vitoldu Mašnovski, kurš paveicis grandiozu darbu – 40 gadu garumā izpētījis ap 1200 Latvijas muižas. 2018. gada nogalē iznāca V. Mašnovska enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums. Šobrīd šis izdevums kopā ar citām muižu vēsturei un arhitektūrai veltītām grāmatām skatāms izstādē Valkas bibliotēkas novadpētniecības stendā.

Visiem, kas vēlas aplūkot un iepazīt skaistas muižu un piļu ēkas, izstāde piedāvā vairākas enciklopēdijas un ceļvežus.

Visiem, kas vēlas uzzināt vairāk par muižu vēsturi – E. Dunsdorfa, D. Liepiņas un U. Niedres sarakstītās grāmatas.

Ikvienam interesants būs arī O. Grosberga romāns “Mežvalde”, kas patiesi un ar labu humora izjūtu attēlo muižas dzīvi viena gada gaitā. Mežvalde nav kāda konkrēta muiža, tā ir vairāku Vidzemes muižu vispārinājums. (Grāmatā attēlotie cilvēki kādreiz patiešām ir dzīvojuši.)

Izstādē var iepazīt arī muižas Valkas apkārtnē. Piemēram, V. Mašnovska grāmatā iekļauto Ērģemes muižu. Aplūkojami attēli, kuros redzama kādreiz tik grandiozā Veckārķu pils (arī tāda, kādu to var izveidot vien no sērkociņiem). Bez tam izstādē var uzzināt, kā gāja Lugažu muižas zelta meklētājiem – cik grandiozs bija šīs meklēšanas rezultāts.

Paldies par sadarbību izstādes veidošanā Valkas pagasta Lugažu un Sēļu, Kārķu, Vijciema un Zvārtavas pagastu bibliotēkām!

Laipni lūdzam līdz pat 31. maijam apmeklēt izstādi “Maza, maza man muižiņa, visapkārt ievas zied. Muižas Latvijā un Valkas novadā”!