Izstāde “Kādā krāsā ir draudzība?”

Izstādes autore ir Eve Austa no Repinas (Räpina, Põlva apriņķis, Igaunija). Izstāde ir interesanta ar to, ka visi darbi tapuši, autorei pārzīmējot senas fotogrāfijas, kurās redzamas gan autores dzimtās vietas, gan citas vietas Igaunijā, gan arī attēloti savi senči un Igaunijas vēsturē zināmas personas.

Skolas laikā Eve nodarbojās ar mākslu, taču pieaugušo dzīve lika pievērsties lietišķākām nodarbēm. Reiz Eve savā īpašumā ieguva molbertu, kuru kāds cilvēks gribēja izmest kā nederīgu. Gadu vēlāk viņa sāka apmeklēt pieaugušo mākslas pulciņu Repinas Jaunrades namā. Atjaunojoties interesei par mākslu un par zīmēšanu, radās vēlme un vajadzība ņemt otas rokās arī mājās. Kāds notikums Bulgārijas apciemojuma laikā vēl vairāk rosināja Evi zīmēt – pastaigājoties un apbrīnojot vietējās baznīcas skaistajā pilsētā Nessebar, uz brīdi viņa apstājās pie apzīmētajiem bruģakmeņiem, nostājoties tieši uz akmens, uz kura attēlota palete un ota. Tā arī viss sākās.

Zīmējumi saistīti arī ar izstādes autores vīra aizraušanos – Krievijas caristes un  Igaunijas pirmās Republikas laika senu foto kolekcionēšanu. Eve sāka šos foto pārzīmēt, lai tajos redzamie skati tiktu saglabāti, jo veco foto kvalitāte bieži ir slikta un detaļas mēdz izzust. Valsts vīru portretu zīmēšana aizsākās, vecākā dēla iedvesmota. Viņš ir militāra persona un arī interesējas par vēsturi. Paralēli zīmējumiem ar zīmuli tika radītas arī akrila gleznas ar dabas skatiem.

Izstāde “Kādā krāsā ir draudzība?” izstādīta gan Repinas Jaunrades namā, gan arī ceļojusi uz sadraudzības reģioniem Somijā un Latvijā, kur kopā tika svinēta Somijas, Igaunijas un Latvijas simtgade. Valkas novada Centrālajā bibliotēkā izstāde apskatāma līdz 30.novembrim.

Aicinām uz izstādes atklāšanu 2019.gada 31.oktobrī pl.14.00 Valkas bibliotēkā!