01.08.2019
Izstāde “Jūs nepiederat sev: Svētceļojumi” Valkas bibliotēkā

Valkas novada Centrālajā bibliotēkā no 2. līdz 30. augustam skatāma izstāde “Jūs nepiederat sev: Svētceļojumi”. Tajā varat iepazīties ar plašu materiālu klāstu par Svētā Jēkaba ceļu ( Camino de Santiago) - vienu no slavenākiem svētceļojumu maršrutiem Eiropā.

Sv. Jēkaba ceļš sākotnēji bija katoļticīgo svētceļnieku maršruts. Gadsimtu gaitā tas ir transformējies, un šo ceļu iet cilvēki neatkarīgi no savas ticības. Tā mērķis ir Santjago de Kompostela katedrāle Spānijā, kurā atrodas svētā apustuļa Jēkaba pīšļi. Santjago ceļš ir vecākais kultūras ceļš Eiropā; 1993. gadā tas tika iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objektu sarakstā.

Santjago ceļa izveide Latvijā tika uzsākta 2019. gada pavasarī, lai pievienotu Latviju Eiropas Santjago ceļu tīklam. Aptuveni 300 km garais maršruts vedīs no Valkas līdz Žagarei un tālāk turpināsies Lietuvā. Latvijā plānots izveidot 14 pārgājiena posmus, no kuriem katrs būs aptuveni 20-30 km garš.

Sv. Jēkaba ceļa simbols ir jūras gliemežvāks, kas atainots spilgti dzeltenā un zilā krāsā. Tas iezīmēs arī Latvijas maršrutu ar uzlīmēm, plāksnēm, ceļa stabiem, krāsojumu uz akmeņiem. Būs iespēja saņemt zīmodziņus svētceļnieka pasē.

Santjago ceļš kļūst aizvien zināmāks arī Latvijā - pērn oficiālā statistika fiksējusi 241 cilvēku no Latvijas, kas ar kājām vai velosipēdu sasniedzis Santjago. Lai arī oficiālu apliecinājumu par Camino noiešanu var saņemt, mērojot pēdējos 100 kilometrus līdz katedrālei, daudzi svētceļnieki izvēlas doties garākā ceļā. Viena no pieejām ir sākt ceļojumu uz Santjago no savas mājas sliekšņa - to paveikuši arī vairāki latvieši. Lai nokļūtu galamērķī, rīdziniekam, piemēram, jānoiet 3336 km, un tas ir realizējams sešos līdz deviņos mēnešos, atkarībā no pārvietošanās ātruma.

Līdz šim Latvijai vistuvākā valsts, kurā varēja sākt oficiālo ceļu, bija Vācija. Aizvadītajos gados Santjago ceļa maršruti tapuši Polijā un kaimiņos - Lietuvā; arī igauņi strādā pie Svētā Jēkaba ceļa izveides.