03.05.2018
Eiro – kopēja nauda un kopēja kultūra

Valkas novada centrālajā bibliotēkā no 7. līdz 31. maijam ir iespējams apmeklēt izstādi “Vienotas dažādībā: ES monetārā savienība praksē un faktos”.

 

Tajā ir apskatāms valcēnietes Anitas Kozlovskas eiro monētu kolekcijas albums (19 eiro zonas valstu monētas). Izstādi krāšņu dara Valkas mākslas skolas audzēkņu darbi un Latvijas Bankas piedāvātais foto mirklis. Latvijas Bankas sniegtie materiāli sniedz nelielu ieskatu Latvijas piemiņas monētās, tās mums atgādina par mūsu Kultūras mantojumu, tā daudzveidību un vērtībām, uzsverot, ka 2018. gads ir Eiropas Kultūras mantojuma gads.

 

Papildu izstādes aplūkošanai visa vecuma apmeklētājiem tiek piedāvāts atbildēt uz viktorīnas jautājumiem un pavadīt brīvo laiku, liekot puzles.

 

Un vēl- visi zinām, lai mums būtu nauda, tā ir jānopelna, un par ļaunu nenāks ievērot arī dažus ticējumus, kā nopelnīto neizkaisīt vējā. Ar šīm tautas gudrībām arī ir iespējams iepazīties Valkas pilsētas centrālajā bibliotēkā.

 

 

Informāciju sagatavoja

Valkas ESIP koordinatore Gunita Gendrjuka

 

 

Un vēl par EIRO...

 

Monētu reversa puses izskats reprezentē attiecīgo valsti un tas ļauj noteikt, kura valsts attiecīgo monētu izlaidusi. Lēmumu par to, ka eiro monētām būs vienāds averss un ka ikviena Ekonomikas un monetārās savienības valsts pati varēs izvēlēties dizainu monētas reversam, pieņēma 1996.gadā. Dažas dalībvalstis izlēma radīt tikai 3 dizainus, bet dažas – katra nomināla monētai savu dizainu, tā padarot eiro valūtu krāšņāku un oriģinālāku, kā arī atļaujot katrai eiro zonas dalībvalstij nedaudz saglabāt savu individualitāti un nacionalitāti. 2002.gada 1.janvārī visos norēķinos apgrozībā tika laistas eiro banknotes un monētas.

 

Katra eiro zonas valsts gadā var izlaist divas 2 eiro monētas ar īpašu nacionālās puses attēlu – piemiņas monētas. Parasti tās izlaiž, pieminot kādu nozīmīgu notikumu. Piemēram, Latvijas Banka janvāri izlaida Baltijas valstu 100 gadu jubilejai veltītu divu eiro piemiņas monētu, bet pirmā īpašā dizaina 2 eiro apgrozības monēta bija veltīta Rīgai – Eiropas kultūras galvaspilsētai (2014).

 

Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu 2 eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Piemēram, 2015. gadā apgrozībā tika laista 2 eiro piemiņas monētu “Eiropas Savienības karogam 30″. Šī bija eiro zonas valstu kopīgā 2 eiro piemiņas monēta, kuras dizains tika noskaidrots konkursā un tam sekojošā eiropiešu balsojumā, kurā piedalījās aptuveni 100 000 cilvēku. Monēta veltīta 30 gadu jubilejai, kopš Eiropas Savienības (ES) līderi apstiprināja Eiropas karogu par oficiālu ES simbolu.

 

ES valstīm iestāšanās eiro zonā ir obligāta, bet tas notiek tikai tad, kad tās atbilst noteiktajiem kritērijiem. Izņēmums ir Dānija, Zviedrija un Apvienotā Karaliste, kuras saskaņā ar 1992.gada Līgumu par Eiropas Savienību (Māstrihtas līgumu) izvēlējušās nepievienoties monetārajai savienībai,  tomēr arī šīs valstis darbojas Eiropas Centrālās bankas sistēmā. Tās var pievienoties eiro zonai pašu izvēlētā laikā.

Pēc atdalīšanās no Serbijas arī Melnkalne un Kosova par vienīgo maksāšanas līdzekli izvēlējās lietot eiro, taču tās nav pilntiesīgas eiro zonas valstis, jo nepiedalās lēmumu pieņemšanā par eiro zonas attīstību. Trīs valstis (Andora, Monako, Sanmarīno) un Vatikāna pilsētvalsts (Romas centrā) arī izmanto eiro kā savu valūtu, jo ir noslēgušas vienošanos ar ES un tām saskaņā ar monetārajiem nolīgumiem ir tiesības ierobežotā daudzumā emitēt pašām savas eiro monētas.

Astoņas eiro monētas - 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu un 1 un 2 eiro - ir viegli atšķiramas pēc izskata, lieluma, biezuma, materiāla un krāsas. Vienoto dizaina daļu radījis gravieris no Beļģijas Luc Luycx. Eiro monētu vienādajā pusē  trijos veidos attēlotas ES kartes aprises, ko ieskauj 12 ES simbolizējošas zvaigznes. Valstis varēja izvēlēties arī 2 eiro monētu jostas uzrakstu, taču vairums valstu ir izvēlējušās ar zvaigznītēm atdalītus nominālvērtības uzrakstus, tādējādi tās vairākām valstīm sakrīt.

Protams, monētām ir pretviltošanas elementi:

  • Eiro monētās ietverti mašīnlasāmi raksturlielumi ar augstu drošības pakāpi. Tā monētas var izmantot tirdzniecības automātos visā eiro zonā neatkarīgi no tā, kurā valstī tās izdotas.
  • 1 un 2 eiro monētās izmantota sarežģīta bimetāla un sakausējuma tehnoloģija.
  • 10, 20 un 50 centu monētām izmantots unikāls metāla sakausējums (ziemeļu zelts), ko grūti izkausēt un ko izmanto vienīgi monētu izgatavošanai.
  • Uzraksts uz 2 eiro monētas jostas (apmales), kā arī 10, 20 un 50 centu monētu unikālais metāla sastāvs aizsargā tās pret viltošanu

 

Informācija apkopota no:

http://www.eiro.lv/lv/kas-ir-eiro-/eiro-banknotes-un-monetas

https://www.godigs.lv/eiro-monetu-atskirigie-reversi/

https://kulturaskanons.lv/archive/latvijas-nauda/

https://www.ecb.europa.eu/euro/coins/html/index.lv.html

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.