19.08.2019
Baltijas ceļam 30

1989. gada 23. augustā ap diviem miljoniem Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu. 2009. gadā akcija “Baltijas ceļš” iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

 

Gūt ieskatu Atmodas laika notikumos, Baltijas ceļa nozīmīgumā, zināmajā un nezināmajā neatkarības atgūšanas procesā ir iespējams arī materiālos un publikācijās Valkas novada Centrālajā bibliotēkā.

 

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne raksta: “Trīsdesmit gadi vēsturē un tās izpētes darbā ir dokumentu un liecību uzkrāšanas laiks. Tas ir laiks, kad iezīmējas kāda notikuma rezultātu sekas un sākas tā izvērtēšana. Akcijas “Baltijas ceļš” nozīmīgums vēsturē atklāsies pēc pilnīgas dokumentu publicēšanas par 80. gadu beigu un 90. gadu sākumu arī starptautisko notikumu kontekstā. Laiks iet savu gaitu, un vēstures rats turpina griezties, izgaismojot, kas bija un kas ir kas. Tomēr vienotības brīdis ar rokās sadošanos bija unikāla Baltijas tautu spēka, sāpju un prieka apmirdzēts”.

 

2019. gadā Baltijas ceļa trīsdesmitgade ir stūrakmens Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem, uzsverot un atgādinot šīs unikālās akcijas nozīmi Latvijas valstiskuma atjaunošanā. Par godu šim nozīmīgajam notikumam top plaša pasākumu programma un izveidots drukāts materiāls (TE), kas padziļināti sniedz informāciju par Baltijas ceļa norisi un ietekmi.

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.