02.12.2019
Decembra jubilāri Valkas novadā

Decembra mēnesī bibliotēkas novadpētniecības stendā aplūkojama trim ievērojamiem Valkas novadniekiem veltīta izstāde.

 

4.decembrī – 140. jubileja lauksaimniekam JĀNIM PAVLOVIČAM (1879-1977).

 

Dzimis Valkā, mācījies Valkas pagastskolā un Valkas Jāņa draudzes skolā.

Piedalījies Latvijas – Igaunijas robežu nospraušanā, ko aprakstījis atmiņās “Kā ar igauņiem Valku dalīja”:

“..Kad mani bija aizdabūjuši no Valkas projām, igauņu nacionālisti laikam domāja, ka nu laimīgi novērsts lielākais šķērslis, kas kavēja pievienot Valku līdz Sedas upītei, tas ir – apmēram 6 km no Valkas uz Rīgas pusi, ar lielāko daļu no tīri latviskā Lugažu pagasta..”

 

Jānis Pavlovičs rosīgi piedalījies arī novada sabiedriskajā dzīvē. Viņa 1934. g. ierosinātā vakarēšanas tradīcija ieviesta arī citur Latvijā. Savās mājās Lugažu Jaunruķeļos pulcinājis rakstniekus, māksliniekus u.c.

 

 

12.decembrī 90. jubileja literatūras kritiķim, zinātniekam un dzejniekam VALDIM ĶIKĀNAM (1929-2013).

 

Dzimis Ērģemes pagastā, mācījies Valkas vidusskolā. Strādājis Daugavpils universitātē, bijis arī ZA valodas un literatūras institūta zinātniskais līdzstrādnieks. Vairāku grāmatu autors. Valda Ķikāna grāmatā “Latgalē dzimusī” atrodamas viņa atmiņas par dzimto pusi un dzīves ceļā satiktajiem cilvēkiem:

“Dzimtās mājas .. sauca dēkainā vārdā “Rāmatskuķi”. Šis turpat kaimiņos dzīvojošo igauņu “grāmatas” vārda un latviešu “skuķes” dīvainais apvienojums mani arī pavada visu dzīvi..”

 

 

31.decembrī – 115. jubileja māksliniekam HARIJAM BĒRZIŅAM (1904-1976).

 

Dzimis Rūjienā, ieprecējies Kārķu pagasta “Lūķos”. Valkas pirmajā vidusskolā mācījis zīmēšanu, rasēšanu, mākslas vēsturi un darbmācību. Aktīvu radošo darbību uzsācis pēc aiziešanas pensijā. Visvairāk gleznojis ziedus un ainavas. Harija Bērziņa “labestība un mākslinieciskā dvēseles stīga aizvijusies meitās, mazbērnos un mazmazbērnos,” kā laikrakstā “Ziemeļlatvija” rakstījusi Sandra Pilskalne.

 

Iesakām apmeklēt arī Harijam Bērziņam un viņa dzimtai veltīto izstādi Valkas muzejā.

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.